Prdelačka

3. listopad 2010

Nastává období oblíbených zabijaček a kromě problému, jak nejlépe naložit s výnosy ze zabijačky se někteří posluchači jazykového koutku zároveň zabývají třeba také otázkou, jak vzniklo pojmenování oblíbené zabijačkové polévky – prdelačky?

0:00
/
0:00

Možná mnohé posluchače zklameme, když řekneme, že označení prdelačka vzniklo pravděpodobně žertovným zkomolením nebo otevřeně řečeno zvulgarizováním výrazů trdelačka, jinak též trdelnice (často i zde zkomoleno na prdelnice), trdlovka, trdelná/trdlová polévka apod. Heslo trdelnice najdeme v několika českých slovnících.

A jak by se dal vysvětlit původ slova „trdelačka“ a těch jeho ostatních podob, které jste uvedl?

Existuje více teorií, jak pojmenování trdelnice vzniklo. S první přišel etmyolog Václav Machek v časopise Naše řeč v roce 1945. Podle něj není žádná souvislost mezi trdlovkou/trdelnicí atd. a výrazem trdlo, což byl nástroj určený ke tření. Podle jednoho nářečního záznamu z Kyjovska autor soudí, že dříve se polévka jmenovala podhrdlena, což je odvozeno od slova podhrdlí a to je vepřový podbradek, ovar.

A co říkají další teorie?

V dalším roce přišel stejný autor opět v časopisu Naše řeč s dodatkem, který reaguje na četné čtenářské poznámky a námitky. Jeden z reagujících byl např. přesvědčen, že slovo trdlo mělo na utváření názvu polévky dozajista vliv. Podle tohoto oponenta se totiž do polévky přidává mnoho pepře, majoránky a jiného koření roztlučeného trdlem v hmoždíři.

Existují ještě jiné teorie vzniku názvu „prdelačka“?

Existuje ještě další názor, který potvrzuje vliv slova trdlo na vznik slova trdelačka, resp. prdelačka. Při vaření se zabijačková polévka musí neustále míchat dokola, aby nedošlo ke sražení krve. Souvislost mezi mícháním a prací s trdlem je nasnadě, obojí je rotační pohyb dokola. Výraz trdlo označoval kromě paličky určené ke tření ještě také váleček na válení, mandlování prádla a dřevěný rožeň k pečení trdelníků. Otáčení válce při pečení trdelníků je ostatně možné vidět běžně i dnes na některém z trhů na plzeňském náměstí i jinde v Plzeňském kraji. Pro srovnání si uveďme ještě význam slovesa trdlovat ve významu „tančit, točit se nemotorně dokola, od toho pak máme trdlovačku, tedy tancovačku.

A která teorie je podle vašeho názoru nejpravděpodobnější?

Řekl bych to tak, že ani jedna z hypotéz mi nepřijde vyloženě nepravděpodobná. Zcela jist bych si já osobně byl hlavně tím zvulgarizováním.

autoři: Květa Bodollová , Martin Prošek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.