Práce pod napětím: Na Karlovarsku otevřeli unikátní středisko pro techniky

5. červen 2024 09:15

V Toužimi u Karlových Varů funguje nový zkušební polygon pro servisní týmy, které se specializují na opravy a údržbu vedení vysokého napětí. Moderní cvičiště se zaměřuje především na výcvik montérů, kteří svou práci provádějí za plného provozu elektrického vedení, což je nejen náročná, ale také velmi nebezpečná činnost.

Nový polygon se nachází v areálu transformátorové stanice a vznikl přestavbou starého cvičiště. Ředitel provozního úseku společnosti ČEZ Distribuce Jan Buřič uvedl, že stávající polygon už nebyl schopen obsáhnout široké spektrum zařízení, se kterými se technici v praxi setkávají. „Není to tak, že bychom jen něco opravili a rozšířili,“ zdůraznil Buřič.

Nové středisko pro práci pod vysokým napětím v Toužimi

Nové školící středisko obsahuje celkem 16 stanovišť s různými druhy rozvodné techniky, přesně tak, jak se s ní servisní týmy setkávají v terénu. Cvičení probíhá pod napětím 15 nebo 20 tisíc voltů. Podle vedoucího střediska Václava Žida je tato práce velmi specifická a v České republice se jí věnuje pouze asi stovka specialistů.

Tito technici jsou schopni zajistit údržbu vysokého napětí bez nutnosti vypínat elektrické vedení, což znamená, že domácnosti ani nepocítí, že na vedení probíhá údržba. „Máme zhruba 15 tisíc odstávek, které by omezily zákazníka, ale protože máme to PPM, tak zhruba třetinu jich uděláme pod napětím. To znamená, že zákazník vůbec neví, že na tom děláme,“ vysvětlil Jan Buřič.

Školení techniků pro práci pod napětím začalo v Česku před 20 lety. Moderní polygon v Toužimi je v zemi svého druhu jediný.

autoři: Zdeněk Trnka , nkr
Spustit audio