Chebská 6. základní škola bude moci pokračovat ve své bilingvní výuce

16. duben 2025 11:00

Největší audioportál na českém internetu

6. základní škola v Chebu | Foto: Jana Strejčková, Český rozhlas

Jednání o specifických pravidlech pro bilingvní školy potvrdil Emanuel Vittek z odboru vnějších vztahů a komunikace MŠMT

Ministerstvo školství slíbilo úpravu Rámcově vzdělávacího programu pro základní vzdělávání (RVP ZV), který od roku 2027 určuje povinnou výuku angličtiny od první třídy na základních školách. Díky úpravě získají bilingvní školy, které vyučují jiný cizí jazyk, větší flexibilitu v nastavení výuky. Změnu vítají i na 6. základní škole v Chebu, kde žáky vyučují v německém jazyce.

Čtěte také

„Pro bilingvní školy budou vydána specifická pravidla. Návrh MŠMT projednává se zástupci bilingvních škol a dalších škol, které v současnosti nabízejí jiný první cizí jazyk než angličtinu. Změna by měla být přijata ještě do konce tohoto školního roku,“ uvedl tiskový odbor Ministerstva školství.

Podle chebské radní a ředitelky tamní 6. základní školy Štěpánky Černé (VOK – Volba pro kraj) by původní znění zákona bylo pro bilingvní neboli dvojjazyčnou likvidační. Výuku v německém jazyce chebská základní škola nabízí už čtyři roky. Kromě toho škola získala dotace na dovzdělávání svých učitelů.

Štěpánka Černá, chebská radní a ředitelka 6. základní školy Cheb

„O naši školu je velký zájem a dalo nám hodně práce, celý systém vzdělávání v německém jazyce zajistit. Sháněli jsme rodilé mluvčí a řada kolegů učitelů si musela a stále musí rozšiřovat svoji kvalifikaci. Celý projekt bilingvní výuky nás stál nejen mnoho úsilí, ale také peněz a já jsem přesvědčena, že zejména vzhledem k naší příhraniční poloze má tento česko-německý projekt velký smysl,“ říká chebská radní a ředitelka školy, která svůj boj za zachování výuky v němčině nevzdala, obrátila se na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a žádala pro podobně zaměřené školy výjimku.

Změna se zpočátku jevila jako složitá, protože ji ministerští úředníci neměli připravenou ani schválenou. Vedení chebské školy se proto spojilo s dalšími školami, které řešily podobnou situaci, a ředitelka Štěpánka Černá následně absolvovala jednání s ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN).

„Během jednání s ministrem školství Mikulášem Bekem došlo k dohodě, že budeme moci i nadále vyučovat v německém jazyce. Ten bude pro naše žáky prvním jazykem. Angličtinu budeme v našich bilingvních třídách přidávat od čtvrtého ročníku. Jsem ráda, že se problém vyřešil a my můžeme pokračovat ve výuce i v dlouholeté spolupráci s našimi partnerskými školami v Německu,“ dodala.

Díky tomu, že resort přistoupil na úpravu programu, může škola za určitých podmínek v bilingvní výuce pokračovat.

autoři: Andrea Strohmaierová , max | zdroj: 6. základní škola Cheb