Po pádu historického letadla na dům při leteckém dni v Chebu zemřel pilot, jeden člověk je lehce zraněný

14. srpen 2022 17:00

Po nedělním pádu letadla na dům při leteckém dni v Chebu zemřel pilot. Jeden člověk utrpěl lehké zranění, řekl mluvčí záchranné služby Radek Hes. Hasiči uvedli, že letoun se zřítil na hranici pole a rodinného domu. Šlo o historické letadlo Hawker Hurricane Mk.IV., poslední letuschopný stroj této verze na světě, řekl mluvčí leteckého dne Jiří Poór. Letecký den byl ukončen.

Letadlo narazilo do domu v 15:30 hodin. Na místo záchranná služba vypravila tři vozidla i vrtulník. Pilot utrpěl smrtelná zranění. Jednoho člověka ošetřili záchranáři na místě. Policie na twitteru uvedla, že letadlo se zřítilo v části Podhrad.

„Naše tři posádky vyjížděly kolem půl čtvrté odpoledne, aktivovali jsme i Leteckou záchrannou službu Plzeň. Na místě bohužel pilot letadla svým zraněním podlehl, takže letecká služba byla odvolána. Na místě jsme ošetřili ještě ženu s lehčím zraněním,“ popsal pro Radiožurnál mluvčí záchranné služby Radek Hes.

„Byl jsem asi sto metrů od toho, fotil jsem. Najednou letadlo udělalo divný zvuk a šlo do loopingu. Spadlo na dům, místní říkali, že to je rozvodna. Byla to taková tupá rána, ne výbuch jako ve filmu. Vzápětí se začali sbíhat lidé,“ popsal svědek nehody stomatolog Roman Šmucler. 

Nehoda se stala mimo areál letiště. Po havárii organizátoři akci hned ukončili. Většina návštěvníků prostor letiště v klidu opustila, na místě zůstává posledních pár lidí. „Lidé opravdu koordinovaně opustili areál. Nastupují do aut nebo jsou odváženi autobusy,“ řekl Poór. Policie a organizátoři nyní zjišťují okolnosti a příčinu nehody.

Letadlo podle imatrikulace pocházelo z Leteckého muzea Točná u Prahy. K nehodě se vyjádřil i majitel historického letadla Ivo Lukačovič. „Je mi to moc líto. Byl to takový náš dětský sen. Vůbec nevím, co teď dělat,“ napsal na svůj twitter

Hawker Hurricane Mk.IV. létal za druhé světové války ve službách britské Royal Air Force (RAF). Na chebské přehlídce se představil poslední letuschopný stroj ve verzi Mk.IV na světě.

Hurricane s označením IV začal sloužit v roce 1943. Jednalo se o útočnou verzi proti pozemním cílům se čtyřmi kanóny 20mm. Stroj létal za druhé světové války ve službách britské Royal Air Force (RAF). Označení Mk.IV byla osazena motorem Merlin 24 nebo 27, optimalizovaný pro provoz v horkém podnebí a třílistou vrtulí.

Tato verze byla také osazena novým křídlem, které mohlo nést dvě bomby, osm „60 pounder“ raket, nebo 40-milimetrový kanón podle potřeby. V současné době je z původně vyrobených 14 583 kusů letuschopných méně než 15 letounů a jeden poslední letuschopný stroj na světě ve verzi Mk.IV - právě tento se ale v Chebu zřítil.

Hlavním lákadlem leteckého dne v Chebu byla letos německá dvoumotorová proudová stíhačka Schwalbe, která podle organizátorů změnila historii letectví. Jde o vzácný a v Evropě jediný létající stroj svého druhu. K vidění bylo také první proudové letadlo vyrobené v Československu - L29 Delfín, ve své době nejoblíbenější stíhačka na světě. Nechyběla letos ani letecká akrobacie, kterou měl na starosti mistr světa Red Bull Air Race z roku 2018 pilot Martin Šonka s letadlem Extra 300 SR.

Nehoda v Chebu je už třetí letecké neštěstí v tomto měsíci v Česku s oběťmi na životech

V posledním roce v Česku častěji docházelo k nehodám letadel. Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod jich loni vyšetřoval 946, meziročně o 17 procent víc.

Všechny loňské nehody na území ČR se týkaly malých letounů do 5700 kilogramů, zpravidla používaných pro rekreační a sportovní létání a v parašutistickém provozu. Šlo zejména o malé či ultralehké letouny, kluzáky, vrtulníky či balony.

Nehody při leteckých dnech či různých přehlídkách nebývají časté, přesto se občas stávají. V některých případech i s tragickými následky. V roce 2018 spadla replika historického letadla při leteckém dni na letišti u Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku. Při havárii zahynul dvaasedmdesátiletý pilot.

V červnu 2016 se na nymburském letišti při leteckém dni zřítilo ultralehké letadlo, oba členové posádky zahynuli. O měsíc později havaroval na letišti v Plasích na Plzeňsku větroň, který se účastnil sletu historických kluzáků; pilot vyvázl jen se zraněním nohy.

Závody letecké akrobacie v Kroměříži se v červenci 2014 staly osudnými pilotovi malého letadla, které po pádu začalo hořet. V červnu 2006 se na European veteran show v Hradci Králové zřítil historický dvouplošník Tiger Month; nikdo nebyl zraněn. Bez následků se v září 2005 obešla také havárie čtyřmetrového bezpilotního letounu Sojka, který se účastnil přehlídky Dny NATO v Mošnově.

autoři: Ivana Sedláčková , Radim Jehlík | zdroj: ČTK
Spustit audio