Plzeňský kraj ocenil na slavnostním galavečeru mimořádné osobnosti

20. listopad 2024 11:00

Celkem deset osobností převzalo v úterý 19. listopadu 2024 ve Velkém sále Měšťanské besedy v Plzni z rukou hejtmana Plzeňského kraje MUDr. Kamala Farhana a dalších představitelů vedení kraje Cenu za záchranu lidského života v roce 2023, Cenu za celoživotní přínos Plzeňskému kraji a Čestné plakety za odvážné občanské postoje. Do dvorany slávy Plzeňského kraje byl uveden herec Martin Stránský.

Všichni ocenění

„Bylo mi velkou ctí ocenit lidi za jejich mimořádné činy. Jsou to příběhy, které nesmí zapadnout a které si zaslouží naši pozornost. Tři ceny jsme udělili lidem, kteří někomu druhému zachránili život. Toho si jako lékař opravdu cením, protože dobře vím, jak je život křehký a mnohdy jde o vteřiny. Současně je pro mě jako hejtmana velkým potěšením, že ocenění dostali také ti, kteří se nesmazatelně zapsali do našeho kraje a jsou pro něj velkým přínosem. Stejně tak si vážím i těch, kteří se nikdy nebáli říkat své občanské postoje, a to i ve chvílích, kdy jim např. za bývalého režimu hrozily velké postihy. A s radostí vítám do Dvorany slávy Martina Stránského, který si naše uznání bezpochyby zaslouží,“ uvedl hejtman Kamal Farhan.

Cena hejtmana za záchranu života

Libor Hess (*10. srpna 1973)

Oceněný zachránil život desetileté dívce, kterou v květnu loňského roku napadli volně pobíhající rozzuření rotvajleři v Holýšově.

Jaroslav Kruml (*13. března 2007)

Tento mladý muž zachránil v dubnu roku 2023 život své mamince, která dostala při běžné činnosti těžký hypoglykemický záchvat.

Jiří Koudele (*30. ledna 1985)

Oceněný prováděl v září loňského roku údržbu travnaté plochy fotbalového stadionu v Kralovicích. Kolemjdoucí paní ho upozornila na staršího muže v blízkosti stadionu, kterého postihla zástava srdce. Ihned zahájil resuscitaci, ve které pokračoval až do příjezdu záchranné služby.

Ceny mimořádným osobnostem za celoživotní přínos

Bohumila Mejcharová (* 9. února 1944)

Bohumila Mejcharová je významnou osobností v oblasti baletu, které se (dle vlastních slov) splnil dívčí sen. Nadšení a lásku k baletu předala již několika generacím. V únoru letošního roku oslavila tato dáma neuvěřitelné 80. narozeniny.

Mgr. Jiří Tomášů (*18. června 1953)

Mgr. Jiří Tomášů (vlevo)

Pan Jiří Tomášů je rodákem z Nevidu, malé vísky nedaleko Rokycan. Od mládí byl milovníkem psů, stále měl potřebu být jimi obklopen. S paní Michaelou Molovou (Friemen) a Hanou Pirnerovou, se rozhodli založit v roce 2001 obecně prospěšnou společnost Pomocné tlapky, která se jako první v ČR a jedna z prvních v Evropě začala komplexně zabývat výcvikem asistenčních psů.

PhDr. František Frýda (*1. září 1946)

František Frýda je významným archeologem a muzejníkem, odborníkem na středověké sklo a jeho typologii. V letech 1992 - 2021 ředitelem Západočeského muzea v Plzni.

Ing. Ivo Dubský (*24. listopadu 1951)

Po absolvování gymnázia vystudoval plzeňský rodák Ivo Dubský VŠSE v Plzni (dnes ZČU), obor technická kybernetika. Deset let pracoval ve Výzkumném ústavu Škoda se zaměřením na aplikaci počítačů v průmyslu. Po roce 1989 vykonával vedoucí funkce v českých i v zahraničních firmách. Jako chalupář se začal kolem roku 2000 zajímat o historii obce Šitboř a záchranu tamního kostela sv. Mikuláše z pol. 13. století. Již přes 10 let se záchraně této významné kulturní památky a rozvoji jejího okolí velmi intenzivně věnuje.

Ing. Jiří Lodr (*11. července 1961)

Ing. Jiří Lodr (vlevo)

Jiří Lodr se narodil v Plzni. V důsledku otcových politických postojů neměl jednoduché se dostat na střední školu. Přes veškeré potíže se mu nakonec podařilo absolvovat Střední zemědělskou školu ve Stříbře a následně VŠ zemědělskou. Zastával funkci zootechnika a místopředsedy Zemědělského družstva v Červeném Hrádku. Zásadní zlom v jeho životě nastal v době, kdy ho otec biskup František jmenoval ředitelem nově založené Diecézní charity Plzeň. Od roku 1993 zastává Jiří Lodr funkci ředitele plzeňské Diecézní charity velmi svědomitě a zodpovědně.

Čestné plakety za odvážné občanské postoje

MUDr. Jiřina Křížková (* 21. srpna 1925)

MUDr. Jiřina Křížková

Jiřina Křížková v roce 1945 dokončila gymnázium a rozhodla se pro studium medicíny. Po ukončení studií v lednu 1951 dostala umístěnku do Sušice jako lékařka. Už tam se o ni začala zajímat StB. V Sušici a později i v Horažďovicích pracovala jako dětská lékařka. Za podpory krajského pediatra (a to i přes svůj vírou pošramocený „kádrový profil“) nastoupila do funkce primářky pro nové oddělení Dětské psychiatrie pro děti předškolního věku Psychiatrické léčebny v Dobřanech. Na příkaz StB byla v roce 1974 odvolána z funkce primářky. Působila pak jako obvodní dětská lékařka na okrese Plzeň sever. Bylo jí dovoleno se dětské psychiatrii věnovat alespoň jeden den v týdnu; s touto kvalifikací byla tak jediná v kraji. Dohled StB byl tak důkladný, že rok po odchodu doktorky Křížkové do důchodu jí byla další lékařská činnost v oboru psychoterapie zakázána.

V polovině šedesátých let se jí podařilo pracovně vycestovat do Itálie, kde se mimo jiné setkala i s arcibiskupem Beranem. Hluboká a živá víra ve spojení s mnohými kontakty v křesťanském prostředí přivedly doktorku Křížkovou k četným samizdatovým aktivitám. Neúnavné snahy o dosažení práva svobodně hlásat svoji víru v komunistickém Československu vynesly v roce 1968 doktorce Křížkové jako jediné ženě zvolení do Arcidiecézní pastorační rady. V devadesátých letech se podílela na založení Křesťanské akademie v Plzni.

Dvorana slávy

Martin Stránský (*11. února 1970)

Martin Stránský se narodil roku 1970 v Jihlavě. Od mládí se věnoval sportu, závodně hrál volejbal. K herectví se poprvé aktivně dostal v 11 letech, kdy odehrál svoji divadelní premiéru v Horáckém divadle Jihlava. DAMU absolvoval roku 1993 a od téhož roku je ve stálém angažmá v plzeňském Divadle J. K. Tyla. Martin Stránský se objevuje také v celovečerních filmech, televizních filmech, pohádkách či seriálech. Natáčí pro rozhlas, dabuje.

autoři: Lukáš Milota , iko
Spustit audio