Petr Pavel: Karlovarský kraj má velký potenciál, trápí ho ale odliv místních

16. únor 2023 08:55

Celkem čtyři města navštívil budoucí prezident Petr Pavel první den návštěvy Karlovarského kraje. Seznamoval se s problémy, které region má.

Návštěva měst, sociálních organizací i setkání s podnikateli nebo veřejností – takový byl první den návštěvy budoucího prezidenta Petra Pavla v Karlovarském kraji. Zajímal se o to, jaké problémy region má a v čem může například apelovat na vládu, aby kraji pomohla.

S představiteli Karlovarského kraje mluvil o vzdělávání, zdravotnictví, dopravě a sociální situaci. Podle Pavla kraj sice trápí systémové problémy, má ale řadu příležitostí k rozvoji a velký potenciál k dalšímu růstu.

Za důležité považuje, aby ministerstva a další úřady lépe koordinovaly svou činnost při realizaci unijních i národních transformačních programů s přihlédnutím ke specifickým potřebám jednotlivých oblastí. „Je v celospolečenském zájmu některé regiony zvýhodnit více,“ řekl Pavel.

Budoucí prezident zahájil dvoudenní návštěvu kraje v Aši, odkud se přesunul do Chebu, kde navštívil mateřské centrum Klubíčko a jednal s podnikateli. Navštívil i společnost BWI, která u Chebu vyrábí tlumiče a brzdy do automobilů.

Firma, která má čínské vlastníky, nabízí přes 200 pracovních míst a podle Pavla má zásluhu na rozvoji regionu. Zdůraznil, že na čínských investicích či obchodování s touto asijskou velmocí není samo o sobě nic špatného. Vadí mu spíše společnosti jako Huawei, které jsou napojené na čínský komunistický režim a mohou představovat bezpečnostní riziko.

V kraji se setkal s příznivci i odpůrci

Stejně jako v Chebu i v Sokolově čekalo na Pavla několik příznivců a odpůrců. V Chebu také dostalo jedno z doprovodných aut zásah vajíčkem. Pavel v něm ale nejel. „Ale pokud se tady hází vajíčky, které stojí asi sedm korun, tak to asi v tom regionu není zas tak špatné,“ poznamenal s úsměvem Pavel.

V Karlových Varech zahájil hokejové utkání s pražskou Spartou. Při příchodu na ledovou plochu část publika tleskala, zatímco další pískala. Před krajskou knihovou, kde měl Pavel večerní debatu s občany, zase chodila žena s transparentem „Přežili jsme Havla, přežijem i Pavla...“.

Pavel večer novinářům řekl, že odmítavé reakce považuje za přirozené a chápe frustraci části veřejnosti, která ho nevolila. Zdůraznil, že chce v čele státu naslouchat a pomáhat i svým nevoličům a odpůrcům.

O veřejnou debatu byl velký zájem

V karlovarské knihovně se při první veřejné debatě nově zvoleného prezidenta sešlo asi 180 lidí, Pavla i jeho manželku přivítali dlouhým potleskem. Diskutovali zejména mladí, zmiňovali problémy regionu, jako je odliv mladých lidí, absence vysoké školy nebo nedokončená dálnice.

Lidé se ptali i na to, zda se na Pražský hrad vrátí prezidentská standarta. Pavel uvedl, že se skupinou Ztohoven dohodl na jejím vrácení. Standartu skupina před lety z hradu odnesla a na protest proti hradní politice rozstříhala. Pavel řekl, že se spojil s firmou, která prapory vyrábí, zda by byla schopná ji opravit. Pokud ano, rád by ji vystavil na hradě jako exponát s vysvětlujícím textem.

Ve čtvrtek má v plánu diskuzi se studenty ostrovského gymnázia a návštěvu radnice v Jáchymově.

Spustit audio