Paul Anka má narozeniny

30. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03146280.jpeg

Jednou ze skutečně velkých hvězd světové populární hudby, která u nás v roce 1966 a po té ještě v roce 2014 koncertovala, byl Paul Anka. Dnes má narozeniny.

To, že hudba může být výhodný obchodní artikl, je celkem známo. Jen se podívejte na to, o kolik peněz obohatili státní pokladnu renomovaní špičkoví muzikanti. Ale není to jen otázka financí, svou roli hraje i umělecká prestiž národa či země. Proto se ve většině států věnuje hudbě, ať je jakéhokoli žánru, náležitá pozornost. Nejlépe je na tom, co se týká návštěvnosti koncertů a prodeje hudebních nosičů, muzika populární a rocková. Všude se tedy snaží nabídnout domácímu i světovému publiku co nejvíc ze své produkce. Kanada náleží mezi státy, které mají co nabídnout. Od Leonarda Cohena, Joni Mitchell, Neila Younga a Briana Adamse až k jazzmanovi Oscaru Petersonovi.

Jedním z prvních, kdo obohatil světovou hudební scénu o tvorbu z Kanady, byl Paul Anka. Písnička Diana, kterou napsal pro svou dětskou lásku, už v 16 letech, se stala jednou z nejprodávanějších skladeb v dějinách gramofonového průmyslu. Ankův jasný hlas je na první poslech rozpoznatelný a jeho staccatové rozfrázování samohlásek ovlivnilo mnoho jeho pěveckých kolegů, u nás i Karla Gotta. Nástup anglických skupin v šedesátých letech odsunul jeho popularitu trochu stranou, což vykompenzoval tím, že skládal hity pro hvězdy jako Tom Jones, Sami Davis nebo Engelbert Humperdinck.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?