Páteční Noční linka: Existuje recept na dlouhověkost?

18. září 2020

Čím je podle vás dána dlouhověkost? Máme ji v genech? Nebo je to především otázka životního stylu? Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vysokého věku byste se chtěli dožít?

Japonsko překonalo hranici 80 tisíc obyvatel, kterým je 100 a více let. Počet takových lidí v zemi stoupá nepřetržitě už 50 let. A za poslední rok jich přibylo přes 9 tisíc. S odvoláním na japonskou vládu to tento týden uvedla agentura Kjódó. Počet stoletých roste v zemi vycházejícího slunce nepřetržitě už 50 let. Mnohem častěji dosahují takového věku ženy. Právě Japonka Kane Tanakaová, které je 117 let, je zároveň i nejstarší osobou na světě.

V současnosti máme podle Světové zdravotnické organizace téměř všichni na světě vysokou šanci, že se dožijeme svých 60. narozenin. Historici odhadují, že v antickém Řecku se průměrná doba dožití pohybovala okolo 18 let. V dobách Williama Shakespeara, tedy okolo roku 1600, se Angličané dožívali v průměru 35 let. A dnes? Co myslíte - máme všichni šanci dožít se stovky? A přáli byste si to?

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.