Park u plicního sanatoria v Jablunkově léčí nemocné svojí krásou
„Nikdo není tak chudý, aby nemohl vnímat krásu.“ Toto heslo razili zakladatelé Plicního sanatoria Jablunkov v nejvýchodnějším koutě Moravskoslezského kraje. Místo neblaze proslulé trvale špatnou kvalitou vzduchu bylo označeno za vyhovující pro léčbu tuberkulózy. Psal se rok 1923.
Tehdy prováděla fryštátská pojišťovna na Těšínsku terénní a klimatický výzkum, aby našla vhodné místo pro výstavbu plicního sanatoria. Vytipovala si dvě místa v okolí – Dolní Lomnou a Nýdek v Těšínských Beskydech. Shodou okolností se však dozvěděla o závěti jablunkovského doktora Josefa Sikory. Ten odkázal objekt někdejšího mlýna v osadě Lazy nejmenované instituci k přeměně na ústav s humanitárním posláním. A bylo rozhodnuto.
Současně s budováním a rozvojem sanatoria se proměňovalo i jeho okolí. Na místě původních luk a lesů začal vznikat opravdu unikátní park. Vedení společnosti bylo nakloněno myšlence, že by zde mohlo vzniknout muzeum živých rostlin čili arboretum.
Už od počátku se počítalo s tím, že přilehlý park bude sloužit nejen ke zpříjemnění pobytu nemocných, ale bude přispívat i k jejich uzdravení. A tomuto účelu slouží dodnes. Jen pár kilometrů od něj se navíc zvedají vrcholy Beskyd, a tak je i v tomto koutě naší země vzduch opravdu křišťálově čistý.
Ještě donedávna byl park pro veřejnost uzavřen. Dnes je ale vše jinak. Park může navštívit kdokoli a kochat se pohledy na různorodá zákoutí plná domácích i exotických dřevin. Svým konejšivým bubláním ho bude provázet říčka Lomná či potůček Olešnice. Kromě toho může v parku také obdivovat umělecká díla Vincence Makovského a Jana Třísky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Fico zkritizoval studenta, který nepodal Pellegrinimu ruku. ‚Nevycválanému puberťákovi‘ by ocenění sebral
-
Československo bylo první zemí bloku, ze které Sověti odešli. Jednání o jejich stažení začalo před 35 lety
-
Hamás souhlasil s dohodou o příměří v Pásmu Gazy, podepsat by se měla ve čtvrtek
-
Autorka Sexu ve městě veze do Prahy svou inscenaci. ‚I zde žijí lidé, kteří se příběhu podobají,‘ přibližuje