Ostrovský Letohrádek zdobí velkoformátové umění z papíru

3. červen 2019 08:30

Galerii v ostrovském Letohrádku zdobí velkoprostorová díla Miloslava Polcara. Výstava se jmenuje Otevřené médium. Tím médiem je právě papír v jeho mnoha různých podobách.

„Vyzkoušel jsem v životě všechny možné matrice, od klasických dřevěných, železných nebo měděných a zinkových desek. Tiskl jsem i ze sádry. Poslední dobou používám různé umělohmotné desky, třeba ze styroduru, který jde leptat,“ poznamenal Miloslav Polcar. Tisky připomínají buněčné struktury z rostlinné i živočišné říše.

V Ostrově jsou k vidění jeho velkoformátové práce, například několikametrové pásy čínského rýžového papíru s abstraktními potisky. Jako umělecké objekty slouží i jeho matrice ze styroduru, které využívá k potiskům na papír. „Miloslav Polcar nejen experimentuje s různými materiály a technikami, zároveň však překračuje rámec grafických technik, a to tím, že vkračuje do třetího rozměru – otevírá médium grafiky do prostoru - vytváří trojrozměrné, mnohdy variabilní knižní objekty,“ informoval Daniel Vrba z galerie, která se na výstavě podílela.

Návštěvníci Letohrádku tak mohou vidět a obcházet i obří, více než metr vysoké knihy. Jsou postavené na zemi s rozevřenými potištěnými listy. Trojrozměrné jsou také obrazy z papíru, které připomínají geologické vrstvy. 

Autor byl v roce 1992 jmenován docentem na Karlově univerzitě. Jeho dílo je zastoupeno v řadě českých, ale i zahraničních sbírkách. Výstavu je možné navštívit denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin. Potrvá do 9. června 2019.

autor: Josef Šorfa | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio