Okupace a vznik protektorátu v březnu 1939 život na Karlovarsku nijak neovlivnily
Karlovy Vary byly při okupaci v roce 1939 už součástí tehdejší nacistické říše. Stejně jako celé Sudety bylo město k Německu připojeno na základě Mnichovské dohody na podzim 1938.
Okupace a vznik protektorátu v březnu 1939 tak život ve městě prakticky nijak neovlivnily, Čechů tam žilo jen minimum. Například v Becherově vile tehdy sídlila regionální úřadovna SS (Schutzstaffel), řekl historik karlovarského muzea Jan Nedvěd.
„Pohraničí se události z 15. března 1939 prakticky nijak netýkaly. Češi již byli odsunuti a ti, co tady zůstali, byli většinou ze smíšených manželství. Lidé tu oslavovali myšlenku pangermanismu a vítězství německé říše, přestože reálně žili v nacistické totalitě,“ popsal Nedvěd.
Muži 15. března 1939

Vyhlášení tzv. Protektorátu Čechy a Morava před 80 lety otevřelo jednu z nejtemnějších kapitol v historii českého národa. Psali ji běžní občané, politici, vojáci. Byli mezi nimi lidé stateční, ale i zrádci. Vybrali jsme 7 mužů, kteří podle nás měli k tragickému dni okupace velmi blízko. Jaké byly jejich role? To odhaluje historický seriál Jaroslava Skalického. Celý týden každé ráno po 8:45.
Na toto období historie Sudet se podle něj zapomíná. I literatury k ní existuje málo, většina pochází z pera německých autorů a do češtiny bylo dosud přeloženo jen minimum. I pro historiky tak mapování života v Karlových Varech na konci 30. let minulého století představuje někdy spíše skládání jednotlivých útržků.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Ať je s vámi mír.‘ Papežem je poprvé Američan, Robert Prevost si vybral jméno Lev XIV.
-
Jirka vyvolával dojem, že je nesmrtelný, říká o velikánovi filmu Bartoškovi Vetchý
-
Nový papež Lev XIV. zná Česko. Když jsme se setkali, působil civilně a poklidně, vzpomíná biskup Přibyl
-
Oslavy konce války jsou naprostá tragédie, nevíme jak a koho oslavovat, míní politolog Jelínek