Nejmenší studánku na světě podle pověsti vytvořila ve Strašíně Panna Marie
Přesto, že je studánka opravdu velmi malá, je nepřehlédnutelná. Nachází se na okraji malé skalky hned proti bílé kapličce. A i v době největšího sucha si tu ve vodě namočíte přinejmenším prst.
Při tom namáčení můžete pokleknout a kolena ve skalce zabořit do dvou menších prohlubní, které jako by byly připraveny pro lidská kolena. Podle pověsti tyhle prohlubně vytvořily nohy Panny Marie, stejně jako studánku.
Pověst se váže k samotným začátkům křesťanské víry. Tehdy se na vršíčku, poblíž budoucího Strašína a Nezdic, usadil poustevník. Měl jedno přání. Vidět aspoň jedinkrát Královnu nebes. Dočkal se. Když jednou vyšel ze své chýšky, spatřil na kameni sedící Matku Boží, chovající na svém klíně děťátko. Ta se ho jednoduše zeptala: „Ještě pochybuješ?“ „Nikdy jsem nepochyboval, pouze jsem si přál vidět tě smrtelnýma očima,“ odpověděl poustevník. „Přání se ti dnes splnilo,“ řekla mu. „Hleď, zde v kameni zůstanou navěky otištěny stopy mých nohou. A tu do kamene vtisknu znamení své lásky. Nikdy odtud voda nevymizí a potřebným pomůže bolavé zraky vyléčit. Přinese jim útěchu a úlevu, přesvědčí o síle víry a poznání. Stejně jako tvůj zrak jsem potěšila ku sklonku tvého života."
V kameni skutečně byly otisky nohou a v malém důlku voda. A ta je prý léčivá. Ono totiž místo samotné má i podle odborníků zajímavou energii.
Kostel narození Panny Marie ze 13. století, který stojí nedaleko, nabízí další zajímavost - je totiž opevněný. A to, že stojí právě tady, je také dílem Panny Marie. Původně ho předci stavěli jinde, ale nějaká nadpřirozená síla postavené části pravidelně bourala a přemisťovala na Hůrku. Jednou zahřmělo, nebe se otevřelo a zjevila se Panna Marie, která přenášela stavební materiál ze stavby na kopec. Místním tak nezbylo, než kostel začít stavět právě tam.
V zadní části za kostelem jsou kamenné zbytky střílen, které sloužily jako opevnění a měly kostel chránit. Takové jednoduché opevnění prý u středověkých kostelů nebylo nijak výjimečné. Pravděpodobně mělo ztížit choutky nějakých loupežníků, protože nájezd vojáků by asi nevydrželo.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.