Mirek Vaňura: Vražda má vždycky příčinu. Chci, aby si lidé položili pár otázek, říká autor Kriminálky

11. březen 2024

Mirek Vaňura je známý díky pořadům s krimi tematikou. V úspěšné Kriminálce se vrací ke známým policejním případům. Sám toužil být policistou, osud ale tomu chtěl jinak.

Pro Českou televizi natočil Legendy kriminalistiky a Legendy záchranářství, na Nově měl pořad 112 – V ohrožení života. Kdysi moderoval proslulé Áčko, Občanské judo nebo Na vlastní oči. Jeho kariéra je spojená s manželkou Danou, s níž se při práci seznámil. „Je to zároveň můj životní dramaturg i režisér,“ usmívá se Mirek Vaňura. „Zrovna pořad 112 jsme si prosadili, ale trvalo to dlouho, nikdo tomu nevěřil. Byl to vlastně v té době jediný veřejnoprávní projekt na soukromé televizi.“

Obrovský význam má prevence

Oba teď žijí Kriminálkou, která odhaluje známé české detektivní případy po roce 1989. Snaží se, aby vždy dělali pořady, které mají smysl. „Jedním z nich je prevence. Za ty roky jsem si všiml, že máloco se stane jen tak. Vražda má vždycky příčinu. Jezdíme s policisty po besedách a já chci, aby si lidi položili otázku ‚Jak já vlastně žiju, nejdu něčemu naproti?‘. A dávám příklad: Když jde dívka na zábavu, hezky se obleče. Když se vrací sama v noci přes les, může tam být deviant. A já se ptám – musí jít tím lesem? Nejde tomu ten člověk trochu naproti? Nemůže pro ni někdo z rodiny přijet autem?“

V této souvislosti chce vyzdvihnout i práci policie. „Máme jednu z nejlepších policií na světě, to je druhá rovina, co chci ukazovat. Stejně tak záchranáře. Chceme, aby to mělo nějaké sdělení. V podstatě už každý týden dáváme jasný vzkaz těm, kteří nějaký násilný čin plánují, že dnes nemají šanci. V drtivé většině na ně přijdou. To je podle mě strašně zásadní, aby si to uvědomili.“ Zároveň ví, že vražda může být i z afektu. „Největší nesmysl je v pátek si zajít na pivo a večer, kdy manželka chystá guláš na sobotu a má v ruce nůž, s ní řešit problémy.“

Kriminálka se stala nejúspěšnějším podcastem roku 2023 a dosáhla už 20 milionů stažení. Jeden z nejúspěšnějších rozhlasových pořadů se dočkal i knižního zpracování. S Kriminálkou dělají i setkání s fanoušky a posluchači. Podívejte se, kdy a kam s týmem vyjedou >>

Pokud s policií vyhodnotí, že určitý případ by mohl mít preventivní význam, volají Mirka Vaňuru přímo k nálezu mrtvoly. „Ano, dostanu se velmi blízko. V tu chvíli to asi tolik nevnímám. Jsem schovaný za kameru a diktafon, dívám se na to přes monitor a řekl jsem si asi, že si to k sobě nebudu tak pouštět. Pak si ale jdu zaběhat,“ přiznává v pořadu.

Co dalšího doporučuje jako prevenci? Měl někdy z toho, co viděl, noční můry? Jak si získal důvěru kriminalistů a záchranářů? Jaké dva případy jím otřásly? Poslechněte si v pořadu Alex a host, kde se dozvíte i podrobnosti z chystaného pětidílného dokumentu o brutálních sériových vrazích Stodolových.

Alex Mynářová a Mirek Vaňura
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.