Lukáš Lerch z Ostrova mění stará okna na umělecká díla

9. únor 2021

Pedagog, malíř, kreslíř, autor konceptů a instalací Lukáš Lerch z Ostrova se stal jedním z průkopníků umění v Karlovarském kraji, které je citlivé k životnímu prostředí. Vytváří umělecká díla ze starých vyřazených okenních rámů s dvojitým sklem.

Jedno takové okno přeměnil v objekt nazvaný Rozhodnutí. A věnoval ho do dražby ve prospěch jezdecké sochy Karla IV. v Karlových Varech. „Není to ledajaké okno. Je to okno z mé bývalé základní školy. Využívám okna, která se vyhazují a zničila by se. Recykluji je,“ upozorňuje autor.

Rozhodnutí, Lukáš Lerch

Maluje na sklo, v případě oken na obě skla okenního rámu. Ten je ze zčásti osvětlený. Divákovi se tak nabízí pohled na dvě malby nad sebou, které se navzájem doplňují. Do některých barevných částí jsou vyškrábané různé motivy. Pokud je světlo zapnuté, zobrazí se pozorovateli původně skryté prvky a objekt tak nabízí nová témata. 

„Osvětlení je vytvořeno ledkovými pásky, které jsou na zadní části. Světlo z ní vykresluje kresbu, která je do barvy vyrytá a vytváří jinou úroveň obrazu,“ popisuje svou práci Lerch. V případě Rozhodnutí dominuje práci světelný bod a z něj vycházející směrovka. „Je to spíš taková jehla, která míří jednu věc. Přímo se pro ni rozhodne a cílí na ni do spodní části obrazu. Tam se střetává s jiným objektem, kde se to rozhodnutí uplatňuje,“ popisuje svou práci.

„Sklo se mi líbí v tom, že vytváří prázdný prostor, vše odhaluje. Nedá se tam nic schovat. Zároveň se mi líbí, že skleněné tabule vytvářejí v prostoru objekty, které využívají malbu jako doplňující efekt,“ poznamenává tvůrce konceptů a instalací.

Jaká jsou Lerchova oblíbená témata? „Lidské emoce, které se mi zdají vyprázdněné a ploché, kvůli tomu, že nemáme moc času se nad nimi zastavit.  Já se v dnešní době snažím najít jejich hlubší podstatu v současné době, i ve vztahu k podvědomí a různým archetypům,“ uzavírá autor.

autoři: Josef Šorfa , nkr | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.