Lidé bez domova dluží za pokuty v Sokolově přes milion, vymahatelnost je nulová

17. květen 2023 08:55

Lidé bez domova dluží za pokuty městu Sokolov přes milionu korun. Dluhy u některých přesahují 100.000 korun, přičemž jejich vymahatelnost je v podstatě nulová. Vyplývá to ze zprávy, kterou si město dalo zpracovat městskou policií.

„V současné době nám dluží finanční prostředky asi 40 osob, což jsou osoby bez domova, kdy ta částka se pohybuje dnes přes jeden milion korun. Bohužel ty možnosti vymáhání nejsou moc úspěšné,“ řekl Kubis.

Sokolovská městská policie byla v České republice jednou z prvních, která se snažila protiprávní jednání bezdomovců řešit. Postihovala je za všechny přestupky, a pokud překročily únosnou mez, byl jim vydán zákaz pobytu na území města. Od roku 2017 už ale zákaz pobytu udělit nelze.

Bezdomovců ve městě přibývá

Za růstem počtu bezdomovců ve městě je podle jeho vedení protialkoholní záchytná stanice. Kvůli ní se do Sokolova dostávají lidé z celého kraje, ale i z jiných krajů, kteří pak ve městě zůstávají. O přemístění stanice do jiného města jednala radnice s krajem už několikrát, ale neúspěšně. Radnice chce nyní jednat o možné finanční kompenzaci ze strany ostatních měst či kraje.

Strážníci u bezdomovců nejčastěji řeší pití alkoholu na veřejnosti či narušování veřejného pořádku. Zároveň podle starosty přibývá agresivních lidí, kteří potřebují psychiatrickou pomoc. U těchto případů spolupracuje město s psychiatrickým oddělení v Ostrově.

„Snažíme se o to, aby protialkoholní záchytná stanice nebyla pod zdravotnickou záchrannou službou, ale pod psychiatrií, protože se domníváme, že většina těch osob, které se tam dostávají opakovaně, má psychiatrický problém,“ řekl Kubis.

autor: nkr | zdroj: ČTK
Spustit audio