Legendární Slavia rachotila Na samotě u lesa, slyšet je jí i dnes ve Skalné na Chebsku
Poctivá řemesla a technická tradice mají své místo i v dnešní době. Jedním z příkladů péče o historické stroje a motory je Muzeum historických traktorů a zemědělské techniky ve Skalné na Chebsku.
Návštěvníci tam mohou obdivovat i ikonické stroje, které sloužily již v první polovině 20. století. Mezi nimi vyniká legendární jednoválec Slavia Original z roku 1945, známý z českého filmu Na samotě u lesa, kde se stal nedílnou součástí komediálního příběhu o starém dědovi Komárkovi, kterého hrál Josef Kemr.
Zatímco děda Komárek potřeboval pro nastartování Slavie pomoc a Zdeněk Svěrák pak nestačil běhat pro vodu do rezavé nádrže na vodní chlazení, Slavia Original ve Skalné oproti tomu září novotou. Jakoby ho právě přivezli z továrny Bratří Paříků v Napajedlech. A to jen díky nadšenému mechanikovi Viktoru Tučkovi, členovi Traktor klubu Luby – Skalná.
„Ten stroj jsem našel v kovošrotu. Tedy jen motor. Všechno ostatní jsem buď posháněl, nebo vyrobil,“ popsal Tuček. Tento jednoválcový motor sloužil v minulosti jako zdroj energie pro různé zemědělské stroje, například pro drtičky, cirkulárky nebo mlátičky, které byly na statcích nezbytné.
Viktor Tuček a jeho kolegové z klubu se snaží zachovat tyto historické stroje a přiblížit je i mladší generaci. „Snažíme se oživit staré i novější zemědělské stroje, aby po nás něco zůstalo. Hodně z těch chudáků zůstalo někde na smetišti dějin,“ dodává Tuček.
Motor Slavia Original není jedinou historickou památkou, kterou Traktor klub Luby – Skalná oživuje. Klub pravidelně pořádá různé akce, kde představuje své opravené stroje v akci. Jednou z takových událostí byly například Dožínky na statku v Milíkově na Chebsku, kde se motor Slavia představil v celé své kráse a návštěvníkům připomněl doby, kdy podobné stroje byly srdcem československého zemědělství.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.