Kronikář Jindřich Turek: Za desítky až stovky let se ukáže, jak je současná doba výjimečná
Chebská kronika je opravdový unikát. Nejen, že zaznamenává významné momenty v dějinách města Chebu, ale je také jedinečným uměleckým dílem. Každou její stránku zdobí úhledné kaligrafické písmo a originální ilustrace. Není tedy divu, že sklidila už celou řadu cen. Pozvání do studia přijal její autor Jindřich Turek.
Chebskou kroniku, oceňovaný unikát i za hranicemi České republiky, vede od roku 1993 Jindřich Josef Turek. Stránky jsou úhledně popsány kaligrafickým písmem, doplněny zdobnými iniciálami a obrázky, které jsou malované přímo do kroniky.
Kronikář si proto vysloužil spoustu ocenění. Jednu stránku píše minimálně tři hodiny. „Vzhledem k tomu, že píši kroniku ručně, není možné napsat všechny ty tisíce zpráv, které se během roku stanou. Takže si musím na začátku dalšího roku setřídit, co všechno důležitého a podstatného do kroniky přijde,“ prozradil o své práci autor s tím, že se kronice věnuje téměř každý den.
Současná doba pandemie koronaviru se podle něj jako výjimečná ukáže právě díky kronice za několik let. „Je to první pramen, který budou naši budoucí používat pro čerpání historie. Budou z ní vnímat, v jaké situaci jsme my teď. My ji nevnímáme, že je výjimečná, ale za nějaké desítky snad stovky let se projeví, jak důležitá v té době kronika byla,“ uvedl Turek.
Více v rozhovoru:
Související
-
Cestování v čase umožňuje aplikace Živé hory. Podpořit má turistiku v Krušnohoří
Interaktivní a vzdělávací aplikace Živé hory umožňuje návštěvníkům spatřit již neexistující historické budovy, areály nebo se stát svědkem rozhovorů z minulých století.
-
Šéfkuchař Puppu: Chceme dělat kuchyni, která bude vyhlášená a dostupná
Ondřej Koráb je velká naděje české gastronomie. Má za sebou praxi u mnoha významných zahraničních michelinských kuchařů. Dnes je šéfkuchařem Grandhotelu Pupp.
-
Fit i bez fitka. Dana a Miloš Škorpilovi motivují lidi k pohybu v domácím prostředí
Dana a Miloš Škorpilovi jsou důkazem toho, že věk je jenom číslo. Společně ted vydali knihu Fit i bez fitka, kterou příblížili v rozhovoru s Terezou Švecovou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.