Konec jedné éry. Technologický celek TC2 Sokolovské uhelné přestal těžit

19. březen 2025 10:00

Skupina Sokolovská uhelná a SUAS GROUP procházejí zásadní změnou. Odstavuje své poslední velkorypadlo, KU 800/16, které těží skrývku v lomu Jiří na Sokolovsku. S jeho odstavením zároveň končí činnost technologického celku TC2, který byl součástí posledního povrchového lomu v regionu. S ukončením těžby přichází i propouštění 90 zaměstnanců Sokolovské uhelné.

Technologie fungovala od začátku 80. let. „Tehdy se těžilo až 20 milionů metrů krychlových skrývky ročně, loni to bylo v důsledku závazků našeho státu a Evropské unie v oblasti klimatických cílů jen 4,6 milionu metrů krychlových. V 80. letech se těžilo i 8 milionů tun uhlí ročně, aktuálně očekáváme méně než 2 miliony tun,“ uvedl Radovan Zima, ředitel Těžebního úseku Sokolovské uhelné.

„Končí jedna éra. Končí těžba touto technologií v sokolovském revíru. I když si to možná teď neuvědomujeme, je to milník dlouhé historie hornictví v regionu. A je důležité a zároveň pro nás těžké říci, že končí pracovní uplatnění pro 90 zaměstnanců Sokolovské uhelné,“ vysvětlil Zima. Situace byla s pracovníky projednávána už od podzimu loňského roku.

Bezpečnostní opatření před demontáží velkostroje

Podle člena představenstva Sokolovské uhelné a SUAS GROUP Martina Čermáka bude velkostroj KU 800/16 ještě nějakou dobu pod proudem a dohledem požární hlídky kvůli zabezpečení. „Až nastane příhodná chvíle, zajistíme bezpečnost stroje, odpojíme od proudu a příští rok začne jeho demontáž,“ uzavřel Čermák.

Odstavením posledního velkorypadla těžba hnědého uhlí a skrývky v lomu Jiří a na Sokolovsku definitivně nekončí. Pouze dojde k výraznému snížení objemu těžby, kterou budou nadále zajištovat tři menší stroje KU 300, které má skupina Sokolovská uhelná k dispozici. Společnost se bude soustředit na technologie, které jsou šetrnější k životnímu prostředí a ekonomicky efektivnější.

autor: max | zdroj: Sokolovská uhelná
Spustit audio

Související