Knižní lázně poprvé v zimě. Přivezou kus Japonska, nové knihy i výtvarnou soutěž

29. listopad 2023

Knižní lázně, známé doposud jako letní festival z Hlavní kolonády v Mariánských Lázních, se uskuteční poprvé jako zimní kulturní setkání. V domě Chopin na Hlavní třídě nabídnou organizátoři knižní jarmark, osobnosti literárního světa, autorská čtení, autogramiády, rozhovory i výtvarnou soutěž pro děti a teenagery.

Nové knihy, ale i umělecké tisky, budou v pátek 1. prosince a v sobotu 2. prosince k dispozici v prostorách Malé scény i Komunitního prostoru s pop-up kavárnou Oreaport s tvořivými dílnami. Vstup na festival je zdarma.

Knižní lázně s adventní atmosférou, na které se sjedou nakladatelé a knihy z celé republiky, zahájí organizátoři v pátek v 15 hodin. Během pátečního odpoledne se na pódiu vystřídají spisovatel Aleš Hejna s knihou Pohádky z chlupaté dechy nebo bývalý ředitel pražské zoologické zahrady Petr Fejk s dvouhodinovým programem ke knize Jak jsem dělal ZOO.

V něm mimo jiné prozradí, jak se ze staré zoologické zahrady stala jedna z deseti nejlepších na světě, v projekci pak představí řadu zvířat a dojde i na povodeň. Součástí pátečního programu, který potrvá do 20 hodin, bude tvořivá dílna vánočních papírových hvězd.

V sobotu od 10 do 17 hodin proběhne hlavní část knižního trhu. Organizátoři zvou na setkání s autorkou nové dětské knihy O kapku víc Marianou Tutschovou a její dílnu papírových záložek a ozdob. Zuzana Rejchová povede rozhovor s Petrem Fejkem.

Festival Knižní lázně

Ze své knihy o Václavovi Neckářovi bude číst spisovatel a nakladatel Pavel Hénik. Knižní novinky Co skrývá Jeruzalém, Hela, Kůže, Přitakání Paula Ricoeura a Já, Jean-Jacques Rousseau na pódiu představí zástupci nakladatelství Maraton a Pink Box.

Festivalová kavárna Oreaport budou po celou dobu sloužit jako zázemí pro tvořivé dílny, během kterých si děti i dospělí mohou vyrobit papírové vánoční hvězdy nebo knižní záložky, naučit se japonskou knižní vazbu či vyzkoušet umění koláže třeba na adventní přání.

Zimní knižní lázně zároveň vyhlašují výtvarnou soutěž pro děti a mladé lidi do 16 let, kteří se mohou přihlásit s vlastní původní ilustrací na téma své oblíbené knihy. Forma zpracování je volná. Podmínkou je ilustrace o velikosti A4 (podpis, název díla, věk a kontakt na zadní straně) a odevzdání díla v prostorách festivalu nejpozději v sobotu 1. prosince ve 14 hodin.

Vítězové ve dvou věkových skupinách vyhrají věcné ceny a účast na letním workshopu komiksu, který v rámci letních Knižních lázní 2024 povede renomovaný autor či autorka.

Letní Knižní lázně se budou konat v termínu 20. – 23. června 2024. Veškeré další informace jsou na www.kniznilazne.cz.

 

Spustit audio