Katarální horečka se šíří Českem, veterináři zpřísnili pravidla pro přemisťování zvířat
Kvůli šíření katarální horečky ovcí platí v části Česka mimořádná veterinární opatření spočívající zejména ve výrazném zpřísnění pravidel pro přemísťování zvířat. Ohnisek je v současnosti pět, opatření zasáhnou sedm krajů.
Státní veterinární správa (SVS) v reakci na aktuální výskyt onemocnění v chovech v Karlovarském a Ústeckém kraji oficiálně stanovila pásmo o poloměru 150 kilometrů kolem každého ohniska, ve kterém platí mimořádná veterinární opatření s cílem snížit riziko šíření nákazy.
„Cílem zveřejněných mimořádných veterinárních opatření je na jedné straně účinně reagovat na výskyt nákazy a na straně druhé nastavit přehledná a funkční pravidla pro přemísťování zvířat a jejich obchodování, která chovatelé ovcí, koz a skotu v tuto chvíli potřebují,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Přemisťování zvířat z jednoho hospodářství na jiné uvnitř pásma bude možné stejně jako doposud, na farmách ale nesmí být podezření na výskyt onemocnění a nesmí být pozorovány příznaky nákazy u chovaných zvířat.
Pouze na jatka a pod přísnými podmínkami
Veterináři nezakážou ani přesun zvířat přímo na jatka nacházející se mimo pásmo. Na jatka ale bude možné přepravit pouze zvířata vyšetřená soukromým veterinárním lékařem, která nevykazují příznaky horečky a pochází z hospodářství, kde alespoň 30 dní před přemístěním nebyl žádný případ onemocnění. Zvířata budou muset chovatelé převést na jatka přímo a porážka je stanovena veterináři nejpozději do 24 hodin od příjezdu.
Čtěte také
Mimořádná opatření ale zakazují přemisťování zvířat z chovu v pásmu mimo pásmo jinam než na jatka, přemístění bude možné pouze na základě výjimky, kterou umožňuje evropská legislativa. Podle veterinářů bude nutné mít negativní výsledek testu na virus, přičemž 14 dní předem veterinární lékař musí ošetřovat zvířata proti tiplíkům, kteří nemoc přenášejí. Povinné bude také veterinární osvědčení vystavené příslušnou krajskou veterinární správou.
Veterinární správa dále upozorňuje, že všechna vozidla, která budou zvířata z pásma přepravovat, je nutné po vykládce dezinfikovat. Přesun zvířat na jatka do jiných členských zemí správa povolí při respektování podmínek daných evropskou legislativou. Například je nutné, aby minimálně 48 hodin předem chovatelé informovali příslušná jatka o chystaném příchodu zásilky.
Opatření se týká sedmi krajů
Pásmo s mimořádnými opatřeními zasahuje do sedmi krajů, ovlivní celý Karlovarský, Ústecký, Plzeňský a Středočeský kraj, dále Hlavní město Praha a části Libereckého a Jihočeského kraje. Nařízení budou veterináři upravovat podle šíření nákazy a platit budou do doby, než SVS dokáže, že se onemocnění nevyskytuje na území ČR.
V Česku se vyskytla katarální horečka ovcí, která postihuje také kozy a skot, po 15 letech. Není přenosná na člověka. Veterinární správa ale už dříve uvedla, že hrozí rozšíření do dalších chovů. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) minulý týden zdůraznil, že není nutné zvířata plošně utrácet. Ministerstvo nicméně chystá kompenzace, a to například za zvířata, která uhynula nebo musela být utracena, případně uhradí i vakcinace.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Dům vytopila voda, pozemek a studnu zamořil topný olej. Penzistce s úklidem pomáhá dobrovolník
-
Ligové derby ovládla Slavia, domácí výhru 2:1 zařídili Chytil a Zafeiris. Sešívaní vedou ligu o šest bodů
-
Nasimulovali levitující bahno na Marsu. ‚Vakuovou komoru už po nás nikdy nevyčistí,‘ říká vulkanolog
-
Politolog Jüptner: ANO v Královéhradeckém kraji tahá za silnější provaz. Koalice by se jim ale hodila