Jana Vlková: Máslo s přídavkem čerstvých bylinek patří do mrazáku

18. září 2023

Aby se vám bylinkové máslo nezkazilo, je potřeba ho zamrazit. Jinak totiž čerstvé rostliny v něm zplesniví. Taková je zkušenost autorky květinových kuchařek Jany Vlkové.

„Žluté bylinkové máslo jako když najdete při pečení vánoček nebo nějakého pečiva, které chcete mít hezky probarvené do žluta,“ slibuje Jana Vlková, autorka květinových kuchařek a lektorka vaření z jedlých rostlin. Barvu máslu dodává příměsí měsíčku nebo aksamitníku.

Abyste bylinky co nejlépe rozdrtili v hmoždíři, je dobré k nim přisypat brusnou složku, podle budoucího využití buď hrubou sůl, nebo hrubý cukr. „Jinak nám ty lístečky budou z hmoždíře vyskakovat,“ vysvětluje autorka květinových kuchařek, „v případě sušených bylinek má výsledný prášek strukturu jako mletý pepř nebo mletá paprika.“

Bylinkové máslo

Čtvrtku nebo osminku másla necháme povolit při pokojové teplotě. V hmoždíři rozdrtíme přiměřené množství květů měsíčku (nebo aksamitníku) s trochou soli a zapracujeme je do másla. Aby se bylinkové máslo nezkazilo, je nutné dát ho do mrazáku, jinak mají čerstvé rostliny v něm sklon k plesnivění.

Spustit audio