Jak postupovat při záchraně zraněného vlka? V Česku dlouhodobě chybí manuál
Záchranným stanicím v Česku dlouhodobě chybí podrobný manuál, jak postupovat u zraněných vlků. Poznali to taky pracovníci záchranné stanice Drosera v Bublavě na Sokolovsku, kteří k takovému případu museli vyjíždět.
Populace vlků v Krušných horách se rychle rozrůstá, na novou práci si kvůli tomu musí zvykat taky lidé ze záchranné stanice živočichů Drosera v Bublavě. Ti zrovna před několika dny vyjížděli k záchraně vlka, kterého srazilo auto. Jak ale zkušení záchranáři na místě zjistili, práce s větší šelmou se výrazně liší od toho, na co byli dosud zvyklí. V Česku pro ně navíc neexistuje podrobný manuál, jak v podobných případech postupovat.
Čtěte také
„Obhlídl jsem si ho, kleknul jsem si k němu a zhruba čtvrt hodiny jsem si s ním povídal, než jsem na něj sáhnul. Koukal jsem, co dělá s očima a jak reaguje, jestli nevrčí,“ popsal Vilém Babič ze stanice Drosera své první setkání s vlkem.
Ani on sám, jako odborník, netušil, koho v takovém případě kontaktovat. „V první chvíli nevíme, koho kontaktovat, který veterinář by ho zvládl ošetřit, kam ho umístit. Neexistuje žádný manuál, jak se chovat,“ dodal. Podle ministerstva životního prostředí existuje pro takové případy takzvaný Program péče o vlka obecného. Jak upozorňuje ale hnutí DUHA, které se vlky dlouhodobě zabývá, dokument je nedostatečný.
„Přesný návod neexistuje. Dokument Program péče o vlka pouze popisuje, že péči o zraněné jedince je možné zajistit prostřednictvím záchranných stanic. Zároveň ale konstatuje, že u nás nejsou dostatečné podmínky pro dlouhodobější péči o vlky v této síti zajištěny,“ poukazuje na problém Anna Řezníčková z hnutí DUHA.
Zkušených veterinářů je málo
V případech, jako je záchrana vlků, je podle ní důležité, aby zúčastněné strany reagovaly co nejrychleji. K tomu je potřeba jednotný plán jak postupovat. Řešením by mohlo být například vytvoření seznamu veterinářů, kteří mají zkušenosti s většími šelmami.
Čtěte také
Že je současný program nedostatečný uznává i Beata Berníková z ministerstva životního prostředí. „Při přípravě programu péče ministerstvo identifikovalo nedostatky včetně zajištění nedostatečné veterinární péče. Součástí navržených opatření je proto podpora spolupráce záchranných stanic s veterináři, kteří disponují potřebnou odborností a zkušenostmi. Takových veterinářů je ale nedostatek.“
Změny a vypracování plánu je podle odborníků nutné. Případ zraněného vlka z Krušných hor totiž není jediným, kdy člověk bojoval o záchranu zraněné šelmy. „V roce 2020 nastala podobná situace, když byl nalezen zraněný a zesláblý rys Olda, který následně zraněním podlehl,“ dodala Řezníčková.
Související
-
Zdravotní stav sraženého vlka z Horní Blatné se mírně zlepšil, čeká ho první operace
Mírné zlepšení zdravotního stavu zaznamenali veterináři u vlka, kterého v Krušných horách srazilo auto. Informují o tom na facebookovém profilu ošetřovatelé.
-
Houbaři na Karlovarsku našli sraženého vlka. O jeho záchranu bojuje záchranná stanice z Bublavy
Nevšední výjezd mají za sebou lidé ze záchranné stanice zvířat Drosera Bublava. O víkendu byli povoláni k těžce zraněnému králi našich lesů – vlku obecnému.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Bude tady stánek, přijede komise. Lidé ale mají jiné starosti.‘ Starostce Kobylé pomůže s volbami stát
-
Harrisová versus Trump týden poté. Demokratka po debatě nabrala v průzkumech, do voleb je však daleko
-
Von der Leyenová slíbila 10 miliard euro pro země zasažené povodněmi. Dvě miliardy připadnou Česku
-
Exploze vysílaček a pagerů v Libanonu už mají 37 obětí. Izrael tím vyhlásil válku, vzkázal šéf Hizballáhu