Jak bychom si správně měli otřít ústa po jídle? Na banketech 50x za večer, šokuje Ladislav Špaček

Masopustní veselí je v plném proudu a asi nikomu se po dobře vypečeném bůčku, klobáse nebo guláši nevyhnou mastná ústa. Jak si je správně otřít poradí Ladislav Špaček.

Ústa si utíráme ubrouskem neustále. My na sebe nevidíme, takže si nemusíme všimnout malé kapičky od bílé omáčky, která se nám usadí v koutku úst, začíná tát, pozvolna stékat po bradě a vytvářet lesklou cestičku. Ale ten, kdo sedí 70 centimetrů od nás, ten to vidí velmi dobře. Ústa si proto ubrouskem otíráme preventivně padesátkrát za večer.

Neděláme to ovšem jako děti v mateřské školce, tedy se zvednutou hlavou a demonstrativním otíráním, aby všichni viděli, jak jsme čistotní. Při společenském stolování skloníme hlavu, otřeme si ústa z obou stran a ubrousek vložíme zpátky na místo. Plátěný ubrousek patří zpět na klín, papírový doleva od talíře na stůl. Poté opět zvedneme hlavu. Takže v podstatě by si ani neměl nikdo všimnout, že jsme si nenápadně otřeli ústa.

Po jídle si ústa decentně otřeme ubrouskem

Ladislav Špaček

Patří k největším odborníkům na vývoj etikety i její současnou podobu. Vystudoval Pedagogickou fakultu v Ostravě a Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze.

Ladislav Špaček

Na začátku učil vývoj české gramatiky, později se stal redaktorem a moderátorem v Československé televizi. Nejznámější byl ovšem jeho post tiskového mluvčího prezidenta republiky Václava Havla mezi lety 1992 a 2003.

Během této doby se účastnil bezpočtu společenských událostí vrcholného charakteru. Navštívil více než padesát zemí světa, setkal se s desítkami prezidentů, králů a jiných hlav států.

Dnes píše knihy o etiketě a pořádá odborné přednášky a cvičení v tomto oboru.

Jeho rady z etikety uslyšíte v našem vysílání v pořadu Pochoutkový rok každou neděli po 10. a v repríze po 21. hodině na všech regionálních stanicích Českého rozhlasu.

autoři: Patrik Rozehnal , djo