Infarkt pod 30 let už není úplná výjimka, říká preventivní kardiolog Richard Češka

17. září 2024

Největší audioportál na českém internetu

Richard Češka | Foto: Rostislav Šebesta, Český rozhlas

Preventivní kardiolog profesor Richard Češka hostem Alex Mynářové

Nemoci srdce a cév jsou celosvětově hlavní příčinou předčasných úmrtí. „To bohužel stále platí. I v covidové pandemii srdeční onemocnění hrála prim. Úmrtnost se nám snižovat nedaří, naopak v některých zemích dokonce dochází k nárůstu srdečních selhání. Zvyšuje se věk, lidé jsou dobře léčeni, takže se dožijou svého kardiovaskulárního selhání,“ vysvětluje internista kardiolog profesor Richard Češka.

„Roli hraje nezdravý životní styl, to si myslím je největší problém společnosti. Rychlé stravování, kouření. Klasické cigarety sice nahrazuje ohřívaný tabák, ale ani to není dobře.“

Rizikové faktory

Vliv má samozřejmě i dědičnost. „Znát rodinnou zátěž je hrozně důležité. Viděl jsem infarkt, kdy pacientovi nebylo ještě ani 30 let. Není to už úplná výjimka. Ale obvyklá hranice, kdy se k nám lidi dostávají, je od 50 let.“

Dalším z důvodů kardiovaskulárních onemocnění je obezita. „Záleží, jaká je to obezita. Rozlišujeme typ mužský s ukládáním tuku na břiše, tedy typ jablko, a typ ženský, s ukládáním tuku kolem boků a hýždí, takzvaný typ hruška. Z hlediska srdečních onemocnění je nebezpečný ten mužský typ. U něj se snadněji dostane tuk do krve, cévy se ucpávají cholesterolem, tito lidé mají vysoký tlak a můžou se dopracovat k cukrovce 2. typu. Tady zase záleží na genetické zátěži. K cukrovce 2. typu se ale může dopracovat už i dítě kolem 12 let.“

Novinky v léčbě a prevence

Podle klinických studií se na těžkou obezitu osvědčily léky, po kterých pacient zhubne až desítky kilogramů. „Jsou ve formě injekce, aplikují se jednou týdně. Ti lidé nemají pocit hladu, ale je potřeba, aby i dodržovali nějakou vhodnou stravu. Výsledky jsou opravdu až zázračné.“

Nejlepší prevencí je ale zdravý životní styl a pohyb. Kardiovaskulární výkonnost můžeme zlepšovat sportem, třeba i na dovolené. „Řiďme se zdravým selským rozumem. Jestliže je někdo trénovaný, tak mu nevadí, když se i v tropických vedrech proběhne v podvečer nebo časně ráno. Když se někdo poprvé po několika letech rozhodne, že poběží v pravé poledne, tak to moudré zrovna není.“

Alex Mynářová a Richard Češka

Co je zlomené srdce a jaké jsou následky? Jaký je rozdíl mezi intervenčním a preventivním kardiologem? Kdy má kardiolog z hlediska ročního období nejvíce práce? Jakou svou slabost v jídle prozradil profesor Češka? Poslechněte si v pořadu Alex a host.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.