Humorem se nevyjadřuje jen dobrá nálada

10. prosinec 2020

Kreslířka a humoristka Monika Tobischová vystudovala výtvarné zpracování keramiky na uměleckoprůmyslové škole. Jak ale sama říká: jsem Varačka od narození. Z toho lze tedy usuzovat, že zdejší léčebné prameny měly příznivý vliv na můj smysl pro humor.

Kreslený humor začala publikovat v roce 1967. Řadu let přispívala do časopisu Československý voják, později i do známého Dikobrazu a dnes si její vtipy může přečíst například v časopisu Tapír.

V období, kdy kreslený humor nahrazovaly inzeráty dnes již zaniklých firem, se začala účastnit výstav karikatur doma i v zahraničí. Ilustrovala i několik knih.

Kreslení, humoru a vtipů se věnuje stále. Jak vzpomíná na svá novinářská léta a jaké jsou nebo byly její umělecké vzory?

Poslechněte si rozhovor s Monikou Tobischovou:

autoři: Petr Čimpera , Radim Jehlík | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.