Hlavním motivem závodu Jizerská padesátka se stalo uctění památky horolezců, kteří zahynuli v Peru

Historie asi nejznámějšího běžkařského závodu v Česku sahá do zimy roku 1968. Tehdy se v Jizerských horách konal první závod, který byl současně přípravou tamních horolezců na nadcházející sezonu.

Tým libereckých horolezců měl velké plány a cílem jejich zahraniční expedice se stalo jihoamerické Peru. Všech 15 členů výpravy stálo v zimě 1970 v rámci přípravy na startu běžkařského závodu, o rok později se však nezúčastnil ani jediný. Stali se oběťmi přírodní katastrofy nevídaných rozměrů.

31. května 1970 zasáhlo Peru zemětřesení o síle 7,9 Richterovy stupnice. Z vrcholu hory Huascarán se utrhla masivní lavina kamení, která československou expedici pohřbila.

Památka obětí této tragédie se tedy od roku 1971 stala hlavním motivem závodu, který později získal název Jizerská padesátka. Koná se dodnes, start i cíl jsou v Bedřichově nedaleko Liberce a nejdelší trať skutečně měří 50 kilometrů. Závodníci však mohou využít i kratší tratě, a tak závod každoročně přiláká tisíce profesionálních i amatérských lyžařů.

autor: Jan Herget
Spustit audio