Historii Chodova na Sokolovsku připomene nová kniha

18. červenec 2019 14:00
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rozečtená kniha (ilustrační foto)

Přes 320 stránek a stovky fotografií, obrázků i pohledů - tak bude vypadat nová kniha o Chodovu. Autorem je místní historik Miloš Bělohlávek. Publikace vznikala pět let.

Jedná se o publikaci, která bývalé hornické město představí na fotografiích. Na jejím vzniku se podíleli současní i bývalí obyvatelé, kteří fotky městu zapůjčili nebo darovali. „Kniha je výjimečná tím, že shromažďuje dosud neucelenější sbírku obrazového materiálu, kterou vůbec k dějinách Chodova máme. Na více než 320 stranách je několik stovek fotografií, ilustrací i map, které doprovázejí jednotlivá zastavení v částech města. Především na základě obrázků bude moct čtenář poznat místa, která ve městě už nejsou,“ uvedl autor knihy Miloš Bělohlávek.

Kniha plná pokladů

Publikace obsahuje hned několik vzácných fotografií. Jedna z nich představuje například pomník Ludvíka Jána, který stával v centru Chodova. Tento snímek je jediným dochovaným důkazem toho, jak skutečně pomník vypadal. Zajímavý je také příběh, jak se fotografie k autorovi knihy dostala: „Přišli za mnou zaměstnanci chodovských technických služeb, že jí našli během vyvážení popelnic ve tříděném odpadu a jestli o ní nemám zájem. Přinesli něco, co pokud bychom nenašli, tak vůbec netušíme, jak ten pomník reálně vypadal.  Je to poklad fakticky i tím, jak se ke mně dostal.“

Knihu si budou zájemci moci koupit na oslavách města koncem září.

autoři: Andrea Strohmaierová , nkr | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio