Filmový klub v Sokolově navazuje na promítání z revolučních okamžiků listopadu 1989

V listopadu 1989 se v sokolovském Hornickém domě konala výjimečná přehlídka krátkých filmů na téma Film a umění, kterou organizovaly Jaromíra Pilařová a Ivana Tothová. Tento kulturní počin se stal nezapomenutelným nejen díky zajímavým snímkům, ale také atmosférou, která byla silně ovlivněna událostmi na Národní třídě. Sokolovský filmový klub na událost navazuje promítáním filmů, které reflektují současné výzvy světa.

Čtěte také

Mezi 16. a 18. listopadem 1989 probíhalo v Sokolově promítání desítek krátkých filmů, včetně snímků Evalda Schorma nebo Jana Švankmajera. Nechyběl ani scénárista a režisér Zdeněk Kopáč, který představil svůj film Poslední léta o Karlu Čapkovi.

Pilařová a Tothová, které se seznámily v sokolovské chemičce, byly členkami místního filmového klubu. Události 17. listopadu 1989 přinesly radikální změny, když do Sokolova dorazili studenti z FAMU, kteří byli svědky brutalit na Národní třídě. „Netušili jsme, že se místo filmů budeme bavit o dění v Praze. Nikdy nezapomenu na děvče, které mělo pletený svetr od krve,“ vzpomíná Tothová.

Letos na historickou událost navazuje promítání na téma Film a doba. Filmy se věnují palčivým problémům současného světa, jako postavení žen, migrace a zneužívání lidí. Promítání se koná ve Filmovém klubu Alfa.

Diváky čekají například mexicko-americké drama V Kuchyni, dokumentární film Jana Zajíčka Architektura ČSSR 58-89 nebo slovensko-český snímek Miki režiséra Jakuba Kronera. Program není jen připomínkou filmového dědictví, ale i příležitostí zamyslet se nad vývojem české kinematografie a jejím vlivem na formování společnosti.

autoři: Josef Šorfa , max
Spustit audio