Dvakrát měř, jednou řež!

22. červenec 2008

A je tu další fejeton ze seriálu, ve kterém nás Jindra Klímová přesvědčuje, jak moudrá jsou stará přísloví z celého světa. Tentokrát jedno české k zamyšlení: Dvakrát měř, jednou řež!

Kdyby se dalo poměřit, která vláda se dovede nejvíce pochválit, měli bychom určitě ambici na jedno z předních míst ve světě. I když životní pravda napovídá, že samochvála smrdí. Funguje-li totiž všechno jak má, přichází obvykle pochvala z jiné strany. Jen v posledních několika dnech zazářilo pár příkladů. Ministr zdravotnictví Julínek chválí vášnivě svou reformu, tvrdí, že regulační poplatky fungují, a většina občanů s nimi problémy nemá, včetně sociálně slabých. Tak oč jde rebelům? Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas se chválí zase za to, že reforma veřejných financí za prvních pět měsíců ušetřila státu výdaje na sociální dávky 3,5 miliardy a přitom to vůbec nemá dopad na sociálně citlivé skupiny, na příklad rodiny s dětmi nebo důchodce. To je, co? A třetím mistrem sebechvály je ministr vnitra Ivan Langer. Sdělil národu, že nově schválený zákon o policejní reformě prý je nejvýznamnější událostí v policii za posledních padesát let. Vynaložíme na ni sice 5 miliard, ale pocítíme ho. Tak to docela určitě. Nu a kdo se ještě dostatečně nepochválil sám, je k tomu vybízen samotným premiérem Mirkem Topolánkem. Ten právě provádí jakési inspekční návštěvy ministerstev a radí jak prostému lidu vysvětlit úspěšné kroky své vlády. Pochválil tak ministra školství Lišku za to, že finanční injekci rozdělí jen mezi učitele a ne všechny zaměstnance školství, že chystá zpoplatnění posledního roku mateřských škol a také školné na vysokých školách. Ministru dopravy Řebíčkovi vyslovil uznání za zavedení mýtného, oddělení vlakové nákladní dopravy od Českých drah a také za první kroky k omezení kamiónové dopravy. Plnou podporu premiéra má i ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek, který tvrdí, že jím připravený zákon o jednostranném zvyšování nájemného se už nedá změnit, i kdyby se někdo na hlavu stavěl.

Peníze v dlaních

Konečně k tomu všemu, co se děje, vznikly přece nové zákony. A teoreticky zákony jsou tu proto, aby silnější nebo snad i bohatší nemohl všechno. Aby byl pořádek a hlavně spravedlnost. To byste nevěřili, jak těžce se takový zákon rodí. Nejsou-li někdy poslanci a senátoři ve svých lavicích, věřte tomu, že nelenoší, to doma v naprostém klidu a soustředění studují paragrafy zákonů, domýšlejí jejich dopady a nebo si jedou obětavě ověřit své pochyby někam do zahraničí, třeba daleko, až do Jihoafrické republiky. Ale protože podle Arabů velbloud nevidí svůj hrb, stane se, že projde hlasováním polotovar. Hned při jeho zrodu se ví, že se bude muset opravit a nebo úplně předělat. Je to jako kdyby zedníci stavěli dům a řekli si: "No, je ta zeď křivá, ale snad nespadne, za nějaký čas to opravíme. Jen ať se ty lidi do toho nastěhujou..." Tak jsme se nastěhovali do podivných zákonů. Opravy jdou pomalu a to je vždycky tvrdý oříšek rozhodnout se, zda se má předělat další kousek a nebo celý kus. Ministru Julínkovi už padal na hlavu absurdní vikýř s poplatky za novorozence. Zaplakal, že tím stát přijde o 45 milionů ročně. Opozice chtěla ještě osvobodit od placení mladé do 18 let, starobní a invalidní důchodce, ale tahle zeď se zatím úsporně podepřela. "Lepší vrabec v hrsti než holub na střeše" okomentoval to příslovím sociální demokrat Milan Štěch. Jenomže vypadá to, že budeme mít hejno vrabců, ale dobré zákony ne. Ten poslední schvalovaný byl o policejní reformě. Hned při jeho příjetí musel ministr vnitra Langer slíbit, že brzo napraví na příklad kompetence městské policie měřit rychlost jízdy a jiné a jiné detaily. Jak si budou lidé mezi sebou vyřizovat bez policie havárie, kdo odhadne kdy je včasný zásah policistů na stadionech, to ukáže praxe. Jenomže povídejte lidem, že zákony máme znát, když přestávají věřit statistikám, úmyslům i slovům. A jde-li o zákony, platí přece víc než u čeho jiného přesnost, tedy - dvakrát měř, jednou řež!

silniční zákon

Student
autor: Jindra Klímová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.