Začátky v Čechách byly složité, ale byl to skok do lepšího, vzpomíná volyňský Čech Vladimír Turek

20. listopad 2019

Naším středečním hostem byl Vladimír Turek, nyní žijící na Karlovarsku, který sepsal příběhy své rodné vesnice Malá Zubovščina i osudy volyňských do obsáhlé publikace. 

Narodil se na Ukrajině, doma se však mluvilo česky. Mnohé se pro něj i pro spoustu jiných volyňských Čechů změnilo po výbuchu atomové elektrárny v Černobylu v roce 1986. Jejich domovy byly od jaderné katastrofy vzdálené jen několik desítek kilometrů.

Polistopadové Československo pak jeho rodině a ostatním volyňským krajanům poskytlo možnost vrátit se do vlasti svých předků. 

Poslechněte si záznam rozhovoru:

autoři: Marie Fridrichová , nkr | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.