Duo Červánek: Hledám děvče na neděli
Druhá polovina let dvacátých a léta třicátá minulého století byla v Čechách mimo jiné érou rozvoje trampingu.
Rozhodně není přehnané tvrdit, že trampská móda spojená se specifickou mluvou, s "weekendy" trávenými mimo město, speciální trampská hudba atd. poznamenala mládež - především městskou - natrvalo. Ale volné táboření vyvolalo také negativní ohlas veřejnosti, který si vynutil v roce 1931 i právní úpravu, proslulý "Lex Kubát" o zákazu společného táboření, který platil až do roku 1935.
K trampingu patří i písně, které jsou dnes trvalou součástí české populární hudby. První písničkáři je začali tvořit především pro své domácí trampské osady, později se z nich stali zruční autoři zábavné hudby. Je zajímavé, že hlavní autoři trampských písniček se narodili ve znamení Vodnáře – například Vladimír Eddy Fořt, Eduard Ingriš nebo Jarka Mottl, který napsal už v roce 1919 údajně první českou trampskou píseň V záři červánků. České trampské písně opěvují především nádhernou přírodu, vzdálené země, moře, kamarádství a dobré lidské vztahy.
Prvním, jehož písně byly takto označovány, byl právě Jarka Mottl, autor například nesmrtelného hitu s názvem Hledám děvče na neděli. A jistě by souhlasil se slovy vynikajícího sbormistra Miroslava Hroňka, který slavnému Duu Červánek vždy kladl na srdce, cituji:“ Kamarádi, zpívejte dobře a rádi jak u toho nejmenšího ohně, tak i v nejzapadlejší hospůdce. A trampská písnička si to zaslouží, vždyť je to naše česká lidová kultura se vším všudy."
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka