Dobrovolníci z různých koutů světa a děti z dětských domovů se podílejí na opravách Hauenštejna

17. červenec 2019 10:00
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hauenštejn

Netradiční pobyt na hradě Hauenštejn zažívají posledním dnem děti z dětských domovů a dobrovolníci z různých koutů světa. Pořádá ho spolek Opři se, který pomáhá dětem z dětských domovů se začleněním do společnosti. 

Štípání dřeva, stěhování nábytku nebo čištění hradního kanálu. To jsou teď některé z aktivit dětí na Horním hradě. „Práce jsou tu různorodé. Zásobujeme hrad dřevem, uklízíme dřevo kolem hradu, sbírají se kameny. Stále se tu něco děje, takže práce je opravdu hodně,“ uvedl kastelán hradu Jakub Hejtík.

Společně s dětmi z dětských domovů se sem sjeli dobrovolníci hned z několika zemí světa – z Estonska, Ruska, Ukrajiny, Srbska, Itálie, Španělska i Dánska. „Jsem tady velmi rád, je to úžasný zážitek. Práce na hradě je velmi užitečná. Vedoucí sekají dřevo a my ho zpracováváme dál, v zimě se použije k topení na hradě,“ pochvaluje si návštěvu Hauenštejna patnáctiletý Lucas z Itálie. Děti z českých dětských domovů tak mají i možnost naučit se frázím cizího jazyka. K dispozici mají překladače, většina z nich se ale snaží dorozumět, jak se říká, „rukama, nohama“.

autoři: Jitka Čmoková , nkr | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio