Desatero proti vánoční osamělosti: Vánoce jsou svátky světla a naděje. Beznaději ukažte záda
Všichni nemají to štěstí být na Vánoce v širokém rodinném kruhu. A v tomto období se většinou osamělost lidí prohlubuje. Nechceme, abyste byli sami, proto pro vás máme několik rad, jak je strávit ve společnosti.
Vánoce jsou o lásce a o setkávání, a pokud se obě strany setkat chtějí, tak by se setkat měly. Jsou skupiny, které jsou vytvořeny právě pro lidi, kteří jsou sami. Pokud máte chuť s nimi sdílet čas, je potřeba vzít odvahu a jít tam. Je důležité si uvědomit, že život máme ve své moci. My rozhodneme o tom, co bude a nebude v našem životě.
Osamělost versus samota
Samota může být příjemná, pokud ji vyhledáváme dobrovolně. Osamělost je ale podle výzkumů horší než obezita nebo kouření. „Je to zdravotní hrozba. Může mít za následky poruchy paměti, demenci, deprese i předčasnou smrt,“ upozorňuje Kateřina Cajthamlová.
Jsou lidé, kteří touží po lidském kontaktu, ale nevědí, jak ho navázat. „Osamělost člověk může cítit, i když je obklopen spoustou lidí, protože tam nemá žádného ‚svého‘ člověka.“
Někteří navenek říkají ‚Nedělejte si starosti, já jsem spokojený‘. „Je potřeba toho člověka vidět. Neverbální projev dělá 75 procent sdělení. Dá se to poznat podle výrazu tváře nebo držení těla. A naopak jsou lidé, kteří to hyperkompenzují, tedy přehánějí projevy toho, jak jsou šťastní a spokojení, ale přitom se vnitřně cítí velmi sami,“ rozkrývá lékařka.
Když se cítím sama, tak sednu k počítači a začnu psát,
kdo mě neměl a kdo má mě rád, a popíšu stav ve své duši
taky volám kamarádkám a všechny správně tuší,
že naše klábosení mou samotu zruší
Halina Pawlowská
Když děti vylétnou z hnízda
Často trpí také lidé, kterým odejdou děti z domova a založí si vlastní rodinu. „Říká se tomu syndrom opuštěného hnízda. Najednou na ně nikdo nemá čas a nikdo si s nimi nepovídá,“ přibližuje Kateřina Cajthamlová.
Je dobré se na tuto skutečnost připravovat už během dospívání. „Úkolem rodičů je připravit děti na samostatný život. Cílem rodičovství není si děti připoutat. Musíme si hledat své přátele, navštěvovat lidi z minulých zaměstnání a podobně. My musíme volat a ptát se, jestli na nás nemají čas. Nabídnout třeba nějakou pomoc v něčem, co umíme. Nebo si pořídit domácí zvířátko.“
Desatero pomoci
Je potřeba být trochu aktivní a vyhledávat kontakty. „Možností je dnes hodně, je jen potřeba vyjít ven a podívat se, kde co je. Dnes opravdu není potřeba být sám. A samo k vám nic nepřijde. Ani Ježíšek. Když od něj chceme dárky, musíme mu napsat dopis. Stačí zajít i k praktickému lékaři a podělit se s ním o to, že je vám smutno. Krátkodobá antidepresiva můžou nakopnout a zase motivovat. Ale komu není rady a kdo nechce, tomu není pomoci.“
A proto paní doktorka motivuje:
- Oslovte na procházce lidi, zapovídejte se
- Vyhledávejte lidi, kteří jsou podobně naladěni, zajděte třeba na společné výstavy
- Běžte se projít, proběhnout. Hýbejte se. Sluníčko a čerstvý vzduch dodává dobrou náladu
- Pokud máte zdravotní omezení a nemůžete ven, zkuste alespoň sociální sítě a zapojte se do diskuse. Zkuste se setkat i reálně, nebo si aspoň zavolat
- Sepište si věci, které chcete udělat (vyzdobit byt, pochválit se apod.)
- Snažte se uvědomit, proč si libovat (mám střechu nad hlavou, mám prima děti apod.)
- Zapište si dobré i záporné pocity. Klidně se vyplačte, vyvztekejte se. Ventilujte emoce
- Pohlaďte pejska, buďte hodní na želvu nebo pochvalte jiné zvířátko
- Můžete dělat dobrovolnictví. Spousta lidí v tuto dobu potřebuje pomoc
- Pečujte o sebeúctu a vlastní důstojnost. Umyjte se, hezky se oblečte, učešte a usmějte se na sebe. Vyjděte ven a obdařte úsměvem i kolemjdoucího člověka
„Vánoce vidíme jako komerční svátky, ale byly pro to, abychom se mohli dělit. Jsou to svátky světla, přicházející nové budoucnosti a naděje. Takže bychom měli beznaději ukázat svá záda a ukázat na to, na co se těšíme, i kdyby to byla ‚jen‘ zelená tráva na jaře, zpěv ptáků, popovídání se sousedkou,“ uzavírá Kateřina Cajthamlová.
Proč je dobré se do činnosti, do které se nám nechce, trochu nutit? Proč jsou pro lidi kontakty tak důležité? Jak popisuje vývoj Vánoc Uršula Kluková, když jí odešly děti z domova? Poslechněte si rady Kateřiny Cajthamlové v pořadu Vesele a zdravě, a když vám bude smutno, napište nám přes formulář na www.veseleazdrave.cz nebo zavolejte na záznamník 221 553 770. Jsme tu s vámi.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka