Rizika sedavého způsobu života. Naučte se i při sezení zapojovat hrudník do prohloubeného dýchání
Magazín o zdravém životním stylu. Poslouchejte Šarm:
- 00:41 Rozhovor s režisérkou a spisovatelkou Karin Krajčo Babinskou
- 05:29 Módní trendy a příprava na plesovou sezónu
- 10:21 Rady MUDr. Silvie Šidákové: Proč je důležité se hýbat
- 15:52 Jaké možnosti nabízí liposukce a pro koho je určena
- 21:10 S cestovatelkou Pavlou Apostolaki se podíváme do Itálie
Nemusíme si dávat velká předsevzetí, naplánovat si pětkrát do týdne posilovnu a pak se stresovat, že to nestíháme. Úplně stačí přidat přirozený pohyb, například chůzi. S rehabilitační lékařkou Silvií Šidákovou si o tom povídala reportérka Jana Kudyvejsová.
Zjistila, že je důležité rozhýbat horní část těla u udržovat aktivní hrudník. Jakmile člověka začne bolet na hrudníku, může se obávat, že má problém se srdcem. Ale nemusí to tak být.
Tato situace bývá poměrně častá, zejména v dnešní době, kdy hodně sedíme. Náš hrudník pak bývá zatuhlý a moc s ním nepohybujeme, ani ve smyslu dýchání.
Čtěte také
Protože se opravdu může stát, že člověk zažije takový akutní stav, kdy ho bolí na hrudi, vystřeluje mu bolet pod lopatku nebo pod prso. A to samozřejmě člověka vyděsí. Může nastat rychlejší dýchání a pocení. Tady bych chtěla zdůraznit, že to rozlišení není vždy úplně jednoduché.
Známe případy, kdy měl někdo infarkt a přitom mu ve skutečnosti vlastně nic tak hrozného nebylo, a naopak. Ovšem takový základní rozlišovací moment by mohl být, že u infarktu je ta bolest skutečně krutá a často má člověk potíže s dechem. Nemůže dýchat a vadí mu poloha vleže i pohyb.
Oproti tomu bolesti na hrudi, které jsou nejčastěji způsobeny blokádou čtvrtého žebra, nejsou tak prudké, když se rozhýbeme, tak je to lepší, mění se to se změnou polohy. Což právě i infarktu nebývá.
Čtěte také
Obecně platí, když je člověku zle a bolí ho na hrudi, měl by vždy jít k lékaři nebo si zavolat sanitku. Aby se udělalo vyšetření EKG. Protože rozlišit infarkt je nutné. A pak se to řeší dál.
Z čeho tyto problémy vznikají?
Je to určitě zejména kvůli sedavému způsobu života, který nás v současné době provází. Žebra patří k hrudnímu koši a hrudní koš je orgán určený k dýchání. Má se hýbat při dýchání. A když člověk sedí a tak vlastně příliš nedýchá, nemá takovou potřebu, jako když pracuje třeba na zahradě.
Tedy náš hrudník je tuhý a svaly mají tendenci se stahovat, jsou přilepené na žebra a těmi otáčí. A to je ta blokáda. Často taková situace vzniká při dlouhodobém sedění a ta příčina je v onom hrudním koši, který je nepohyblivý. A tím pádem ani žebra nejsou tam, v uvozovkách, kde by měla být.
Čtěte také
Jak tedy hrudník uvolnit?
Naučme je různé cviky, jak i při sezení hrudní páteř do dýchání zapojovat. A měli bychom se naučit nějaké kompenzační cvičení, které nám pomáhá hrudní páteř trochu napřímit a především potom kompenzovat ve volném čase.
I když budeme chodit jen pěšky, tak hrudník už pracuje. A pokud už máme nějaké potíže, je důležité chodit na rehabilitace. Dojde k uvolnění blokád, k protažení stažených svalů. Plus dojde k nácviku změn pohybových stereotypů, například právě při sedu.
Učíte se, jak si například v zaměstnání pomáhat. Například tím, že budete tlačit ruky do stolu, i tím se vám napřimuje hrudník. Dozvíte se, že se máte každou hodinu projít a naučíte se další kompenzační cviky. Opřete se o zeď a začnete si pomáhat. Jiná cesta není.
To vše a ještě mnohem víc v magazínu o životním stylu Šarm v sobotu po 18 a neděli po 11 hodině. Na setkání s vámi se těší Lada Klokočníková.
Související
-
Čarodějky Karin Babinské: Každý v sobě neseme světlo i tmu. Záleží na nás, kterou cestou se vydáme
Do rozhlasové kavárny v Hradci Králové pozvala Lada Klokočníková úspěšnou režisérku a spisovatelku Karin Krajčo Babinskou spolu s její novou knihou Čarodějky.
-
Estetická medicína je naším velkým spojencem při péči o tělo, jeho krásu i tolik důležité zdraví
Termín „estetická medicína“ se pro řadu lidí stal synonymem pro plastickou chirurgii. Ta je ale pouze jejím zlomkem. Estetická medicína je naším spojencem v péči o zdraví.
-
Fytoterapeutka Apostolaki: Když sladíme náš životní rytmus s přírodou, budeme klidnější i šťastnější
Fytoterapeutka Pavla Apostolaki žije střídavě v Čechách a v Řecku. Na zajímavý rozhovor u příležitosti oslav Dne Země pozvala Lada Klokočníková Pavlu do rozhlasové kavárny.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.