Chebská farnost chce zpřístupnit části kostela svatého Mikuláše
Město Cheb uzavřelo s římskokatolickou farností smlouvu o partnerství v projektu nazvaném Chrám svatého Mikuláše jako turistický cíl. Na jeho realizaci chce farnost získat dotaci z Regionálního operačního programu. V případě získání dotačních prostředků počítá s úpravami a následným zpřístupněním podzemí kostela a jedné z věží.
„Jde o projekt, který by mohl zvýšit turistickou atraktivitu našeho města. Z těchto důvodů jsme žádosti chebské farnosti vyhověli a partnerskou smlouvu s ní uzavřeli. Partnerem v tomto projektu se stal i Nadační fond historický Cheb, z jehož iniciativy se v roce 2008 dočkal kostel nových věžních helmic,“ vysvětlil starosta Chebu Pavel Vanoušek.
Chebská farnost žádala o dotaci z Regionálního operačního programu již v roce 2011, avšak neúspěšně. Tehdy chtěla získat prostředky na podstatně rozsáhlejší úpravy kostela sv. Mikuláše, než o jaké jde nyní. Za více než 100 milionů korun mělo dojít mimo jiné také k celkové rekonstrukci střechy či fasády.
Nyní je s ohledem na podmínky dotačního titulu projekt zaměřen pouze na turistické zpřístupnění dalších částí kostela. Jednalo by se o vyhlídku na jižní věži kostela s jedinečným pohledem na Cheb a okolí a podzemní kryptu, kde by vznikla expozice historických církevních předmětů.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Bydlení za závěsem a ‚flákárna‘ za cenu dluhů a bez výplatnice. Co zažívají pracovníci z Filipín v Česku
-
Urbanová: Novela lex Babiš by pomohla Agrofertu. S tím nemůže racionální legislativec souhlasit
-
V 92 letech zemřela Zdena Mašínová, dcera odbojáře Josefa Mašína a sestra Josefa a Ctirada
-
Knihovna Václava Havla si zvolila novou dozorčí a správní radu. ‚Bez mého vědomí,‘ reaguje Havlová