Chalupská Štěpánka: Ačkoliv zde nestojí dlouho, dá vám i tak nahlédnout do minulosti
Nedaleko města Stod na jižním Plzeňsku se nachází Zemětice a Chalupy, odkud je to už jen malý kousek k rozhledně s názvem Chalupská Štěpánka.
Manželé Štěpanovských, kterým rozhledna patří, stavbu pojmenovali podle svého příjmení a místa, tedy Chalupská Štěpánka: „Použili jsme něco, co je našemu jménu blízké, tedy Štěpánka, ale v Jizerských horách už jedna Štěpánka je, tak z toho důvodu Chalupská Štěpánka,“ uvedla Jacqueline Štěpanovská, která pokračovala:
„Manžel a jeho kamarádi se věnovali historickému šermu a válce Severu proti Jihu. Chtěli si zapůjčit nějaký hrad nebo tvrz v okolí, kde by mohli trénovat a pořádat turnaje, to jim však nebylo umožněno, a tak se rozhodli, že si postaví něco svého staronového. Tak tedy vznikl nápad na rozhlednu. Krom manžela a jeho kamarádů byl hlavním stavitelem švagr.“
Ze svobodných kamarádů tatínky
„Tehdy sem ještě jezdili svobodní kluci, ale během stavby se z každého toho svobodného kluka stal tatínek a najednou času ubývalo, takže později už pokračoval hlavně manžel a švagr, kteří to dotáhli do konečného stadia,“ řekla spolumajitelka.
„Rozhledna zde stojí asi poslední 2 nebo 3 roky, ale byla dlouho v procesu, staví se od roku 2015. Jak se stíhalo, přibývala postupně patra. Rozhledna je zděná v kombinaci se dřevem, má dřevěný ochoz a doplňky. Má připomínat římskou hlásku, hlásnou věž. První dvě patra včetně přízemí jsou uzavřena, další dvě patra jsou veřejnosti přístupná, k nim vede venkovní dřevěné schodiště,“ popsala vyhlídkovou věž paní Štěpanovská.
Nejen výhledy z rozhledny, ale také její bezprostřední okolí láká zejména rodiny s dětmi: „Je tady udělané hřiště se spoustou atrakcí, ohniště, krytý altán, takže je možno schovat se i před nepřízní počasí, dále je zde postavená eneolitická polozemnice, najdete tady i sociální zázemí – kadibudku, a také třeba větrné harfy,“ jmenovala Jacqueline Štěpanovská.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka