Autorem označení Česká Kanada se stal pražský novinář. Inspirovala ho cesta po Severní Americe a potřeba propagace
Krajinná oblast a turistická destinace, které se říká Česká Kanada, leží na jihozápadním okraji Českomoravské vrchoviny, na pomezí jižních Čech a západní Moravy při jejich trojmezí s Dolními Rakousy.
Symbolem a dominantou oblasti je rozsáhlá zřícenina hradu Landštejn. Popularitě se těší také renesanční historické centrum města Slavonice, přilehlé muzeum prvorepublikového opevnění či pomník fiktivního českého génia Járy Cimrmana.
Autorem označení Česká Kanada se stal ve 20. letech minulého století jindřichohradecký rodák, pražský novinář a esejista Jaroslav Arnošt Trpák. Inspirovala ho jeho předešlá cesta po Severní Americe, během níž si uvědomil, že k nastartování turistického ruchu v jeho krásném rodném kraji je nezbytná promyšlená propagace.
V roce 1994 vznikl přírodní park Česká Kanada zahrnující nejhodnotnější části lokality. Dodnes svým nízkým zalidněním, množstvím lesů, vodních ploch a relativně chladným a sychravým podnebím připomíná turistům a trempům atmosféru severoamerického státu Kanada.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.