Anděl Brothers se hlásí singlem Lůzr, kapela navazuje na úspěšné Goodfellas

19. září 2023

Jádro významné české akustické kapely druhého desetiletí nového milénia Goodfellas se vrací na scénu jako Anděl Brothers. Trio složené z bratranců Toma, Jana a Jakuba Andělových pouští do světa první chytlavý singl Lůzr.

Stejnojmenný klip režiséra Ondřeje Urbance byl natočený symbolicky ve stanici pražského metra Anděl. Pop-rocková kytarovka Lůzr je pohodový song s výrazným refrénem a značnou sebeironií.

„Kolem třicítky nás začalo bavit ironicky komentovat vlastní životy a brát sami sebe s jistým nadhledem a odstupem. Jonnyho píseň Lůzr je docela trefná glosa muzikantskýho života plná vtípků na vlastní účet,“ komentuje singlovou nahrávku Jakub Anděl.

V klipu si střihnul roli i producent singlu Jan Horáček a také otec a strýc andělské trojice Pavel Anděl. Malou roli dostala i umělá inteligence, která připomene hlasatelskou legendu Evu Jurinovou.

Anděl Brothers volně navazují na bohaté zkušenosti Goodfellas a slibují pevné základy v kytarové muzice. „Chyběl mi intenzivní kontakt s bratry a hudbu potřebuju k životu. Tak jsem jim zavolal a zjistil, že jsou na tom stejně,“ vysvětluje návrat kytarista a skladatel Jan Anděl.

Oproti Goodfellas budou Anděl Brothers zpívat česky

„Dřív mi český jazyk přišel vhodný tak maximálně pro vyprávění. Pak se mi ale narodily děti, začal jsem s nimi poslouchat Svěráka a Uhlíře a další interprety a můj vztah k češtině se změnil,“ objasňuje Jan Anděl okolnosti, které přiměly muzikanty z někdejších Goodfellas k přechodu na mateřský jazyk.

„Máme v rukávu řadu dalších písniček, které budeme postupně vypouštět do světa a na koncertní pódia se chceme vrátit na jaře příštího roku,“ dodal jeden z Andělů.

Skupinu Goodfellas založily v roce 2008 v Karlových Varech dvě sourozenecké dvojice Andělových. Inspiračním zdrojem jim byla americká folková a bluesová scéna, konkrétně muzikanti a kapely jako Jack Johnson nebo G. Love & Special Sauce.

V roce 2011 vydali Goodfellas v Kalifornii natočené debutové album Robbery Blues, za které získali Cenu Anděl v kategorii Objev roku a ve stejné kategorii s ním zvítězili i v anketě Žebřík. Album poté vyšlo na prestižním labelu Paté Records v Rakousku, Švýcarsku a Německu.

Goodfellas v zahraničí i koncertovali, hráli například v londýnském 100 Clubu, kde vystupovali také Rolling Stones, Beatles nebo Blur. Pod pozměněným názvem The Fellas pak skupina natočila píseň We Should Care k filmu Rudolfa Havlíka Zejtra napořád a také druhé album Scarecrow, na kterém se podílely i zpěvačky Tonya Graves nebo Markéta Irglová a produkoval ho americký producent Danny Saber známý spoluprací s Rolling Stones,U2 nebo Davidem Bowiem.

V roce 2018 se kapela vrátila k původnímu názvu Goodfellas, ale její další vývoj přerušila pandemie. Autorem většiny repertoáru Goodfellas i nové formace Anděl Brothers je Jan „Jonny“ Anděl, který je známý i jako producent a režisér.