8. prosince 1980 byl zastřelen Lennon

8. prosinec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy John Lennon

Před 39 lety zastřelil v New Yorku Mark David Chapman někdejšího člena britské hudební skupiny Beatles Johna Lennona. Byl odsouzen na doživotí. Od roku 2000 opakovaně po dvou letech žádá o podmínečné propuštění. Již desetkrát mu byla žádost zamítnuta.

8.prosince roku 1980 zastřelil duševně nemocný muž Johna Lennona. Ten mu jen několik hodin předtím podepsal svou poslední desku Double Fantasy. Pro to, aby slavného hudebníka a politického aktivistu Mark David Chapmann zastřelil, měl jen jediný důvod - chtěl se zviditelnit, chtěl se stát někým a ne zůstat ničím.

Mark David Chapman zavraždil Johna Lennona zezadu pěti ranami z revolveru, aniž ho oslovil. John Lennon ztratil mnoho krve a byl podle lékařů mrtvý už při převozu do nemocnice. Mark David Chapmann v klidu vyčkával příjezd policie. Do té doby byly ochranky slavných zpěváků pouze výjimečné, od té doby jsou však naprosto běžné a nutné. Hned v následujícím roce zněla po celém světě kromě jiných Lennonova píseň s názvem Woman z už zmíněné poslední desky Double Fantasy, která pak získala cenu Grammy. Miluji tě teď a navždy, zpívá John Lennon.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová