Zločiny staré Plzně a okolí

Drancování se trestá smrtí! Ani tento nápis je nezastavil

15. březen 2022
Zločiny staré Plzně a okolí

Psal se 20. prosinec 1944 a cílem amerických bombardérů se staly Škodovy závody a seřaďovací nádraží v Plzni. Dopadem těchto bomb byla škoda způsobena ale i v jiných částech města, krom jiného také v místech dnešního hotelu U Zvonu na rohu Pražské a Pallovy ulice.

„Tehdy zde nebyl hotel, ale stál tady dům, v jehož přízemí se nacházel obchod s látkami. V patře měl bratr majitele domu zubní ordinaci. Během náletu zde bylo mnoho domů poničených, bylo také přes 100 mrtvých. Okamžitě se rozběhly záchranné práce. Těmi byli pověřeni příslušníci tzv. luftschutzu, neboli protiletecké policie, což byl zvláštní policejní útvar určený pro zásahy po náletech. Skládal se z velké části z českých nuceně nasazených chlapců se speciálním hasičským nebo dalším výcvikem,“ sdělil na úvod archivář Státního oblastního archivu v Plzni Miroslav Eisenhammer.

V prostoru před dnešním hotelem U Zvonu došlo tenkrát k jistým událostem, které měly pro pětici příslušníků luftschutzu velice neblahé následky. „Pět pracovníků našlo v troskách zasaženého krejčovství několik kusů starších kalhot, které měl majitel obchodu od zákazníků k opravě, a kus látky. Tyto věci si pětice přivlastnila. Nehleděli na to, že kousek odtud byla zapíchnutá cedule s nápisem Drancování se trestá smrtí!

Chtěl nechat ušít matce k Vánocům župan

Chlapci mezi cihlami viděli válející se znečištěné zboží a nechali se zlákat nabízenou příležitostí. Dvacetiletý mladík vzal přibližně dvoumetrový kus flanelu, ze kterého chtěl nechat ušít matce k Vánocům župan. Jeho kamarádi se zachovali podobně. Myslím si, že šlo o zkratové jednání, nikoliv o promyšlené obohacování,“ řekl Eisenhammer.

Majitel po návratu do obchodu samozřejmě zjistil, že mu určité zboží chybí. „Jednalo se o zboží v cenně zhruba 2 tisíce korun, za což se tehdy na černém trhu daly koupit 2 kg másla. Tuto skutečnost udal na české policii,“ pokračoval archivář. Vzhledem k povaze případu musela být celá věc předána gestapu. Díky tomu, že do daného prostoru měla přístup jen malá skupina lidí, byl i okruh možných pachatelů úzký.

„Gestapo zanedlouho vytipovalo podezřelé členy příslušné čety. Při domovních prohlídkách u nich našlo ukradené zboží a zatklo je. Tato událost mezi lidmi vzbudila obrovské rozčilení. Nikdo tehdy nevěděl, že do konce války zbývá pouze několik měsíců, ale každý cítil, že už se přece jen konec války blíží,“ popisoval Miroslav Eisenhammer.

Jak celá záležitost dopadla a jaký názor má v současnosti rodina majitele obchodu na jeho tehdejší udání mladíků? Poslechněte si reportáž!

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio