Žíla má chlopně jako srdce. Křečové žíly se mohou utvořit i uvnitř těla okolo orgánů

6. září 2024

Největší audioportál na českém internetu

Kvůli hydrostatickému tlaku se varixy neboli křečové žíly nejdříve objevují na dolních končetinách | Foto: Shutterstock

Žíla má chlopně jako srdce. Křečové žíly se mohou utvořit i uvnitř těla okolo orgánů. Poslechněte si Kateřinou Cajthamlovou v pořadu Vesele a zdravě

Kvalita žil je v celém těle podobná, ale kvůli hydrostatickému tlaku se varixy neboli křečové žíly nejdříve objevují na dolních končetinách.

Křečové žíly se ale mohou utvořit téměř všude, kde je zvýšený průtok té krve. „Existují i vnitřní křečové žíly, které se utvářejí okolo orgánů, kde z nějakých důvodů je průtok krve usměrněn jinak a vzniká tam větší množství krve. To je dobře vidět na ultrazvuku,“ vysvětluje praktická lékařka Ludmila Bezdíčková.

„Varixy můžou vzniknout například v pánvi. Ženské pohlaví je rizikovým faktorem zejména vinou hormonu progesteronu, který udržuje těhotenství,“ doplňuje Kateřina Cajthamlová.

Pokud se u vás objeví potíže s křečovými žílami, navštivte svého praktického lékaře. Ten rozhodne, zda vás odešle na specializované vyšetření.

„Cévními problémy se u nás zabývají jak chirurgové, tak internisté. Zatímco chirurg častěji pacienta směřuje k zákroku, který vede k odstranění konkrétní křečové žíly, internista se věnuje problému komplexně. Na základě ultrazvuku dokáže předpovědět, zda operace pacientovi pomůže, nebo je pravděpodobnost, že se mu křečové žíly objeví znovu někde jinde,“ popisuje praktická lékařka.

Vyšetření křečových žil (ilustrační foto)

Varixy versus trombóza

Varixy jsou důsledkem onemocnění cévní neboli žilní stěny, která je oslabená. Souvisí s elasticitou a množstvím vaziva, a to je dáno geneticky. V případě trombózy se uvnitř žíly utvoří sraženina.

Primární varixy se projevují rozšířením žil dolních končetin, dělají se takzvané metličky, které běžně pozorujeme zhruba u 60 % lidí nad 50 let věku. Až dvě třetiny žen vlivem progesteronu trpí nedostatečnou elasticitou stěn častěji. Závažnější onemocnění žil se objevuje u 20 % populace. Pokud dlouho stojíme, žíly správně nepumpují a dochází k vytvoření výdutě.

„Kulturisti, jak zvedají vysoké hmotnosti, mají často varixy na rukou. Dalším problémem je nedomykavost žilních chlopní, protože i žíla má chlopně jako srdce. Jsou tam zpětné klapky, aby to pumpovalo,“ vysvětluje Kateřina Cajthamlová. „Pokud dlouho sedíme nebo stojíme, nepoužíváme svalovou pumpu. Průtok krve drží jen chlopně, a tím dochází ke zvýšení tlaku uvnitř, takže se snáze ta stěna vyduje.“

Kulturistika. Ilustrační foto

Pitný režim při varixech

U varixů se doporučuje pitný režim nepřehánět. „Pít musíme tak akorát, jinak se zvětšuje objem krve, a tím se zase zvyšuje tlak, což je rizikový faktor,“ varuje lékařka.

Ve vedrech se doporučuje ze svého pitného režimu pít polovinu čisté vody, zhruba čtvrtinu by měly doplnit džusy, protože dodávají sacharidy, které pomáhají termoregulaci, a zbylou čtvrtinu by měly tvořit čaje, vývary a slané minerálky.

Co pomůže

Pečujte o všechny žíly, zejména pokud se varixy vykytují v rodině. Pomáhá promazávání například měsíčkovou mastí. Pokud jste v první fázi a máte metličky, pomáhá chůze, dát nohy nahoru (ale pozor, opíráme nohy o patu, nesmíme zatížit lýtko) nebo sprchování končetin studenou vodou. Proces vytvoření velkých varixů tím lze úspěšně oddálit.

Pokud už trpí velké žíly, je potřeba nosit kompresní punčochy a užívat léky na zlepšení žilního odtoku. Pokud máte nadváhu, snižte hmotnost.

Co si lékařka myslí o přípravcích, které se propagují v médiích? Jaký je rozdíl v použití mezi tenkými a silnějšími kompresními punčochami a jak by se měly správně oblékat? Jak probíhá sklerotizace žíly a za jakých podmínek je indikovaná? Poslechněte si rady Kateřiny Cajthamlové v pořadu Vesele a zdravě.