Židovské obchodníky z Mariánských Lázní zavraždili nacisté, dcera přežila jen díky Wintonovi

31. říjen 2024 12:20

Ve středu se v Mariánských Lázních uskutečnilo slavnostní uložení prvních kamenů zmizelých, takzvaných Stolpersteine. Mají připomenout židovské obyvatele města, kteří byli během druhé světové války odvlečeni do nacistických koncentračních táborů a zavražděni.

Dva kameny, zasazené do dlažby před domem Magnet na křižovatce Nerudovy a Chebské ulice, nesou jména Irmy a Julia Freudenbergových, manželského páru, který před válkou v domě provozoval obchod s potravinami.

Pietní setkání se konalo za účasti desítek lidí, kteří si přišli připomenout osudy Freudenbergových i dalších obětí holocaustu. Organizace Paměť národa, která uložení kamenů iniciovala, připravila akci společně s Karen a Johnem Goodmanovými, pravnoučaty zavražděných manželů Freudenbergových.

Karen Goodmanová, vnučka původních majitelů domu, sdělila, že její matku Margit, dceru Freudenbergových, zachránil transportní vlak, který vypravil Sir Nicholas Winton z Prahy do Londýna. Margit tak přežila válku v bezpečí, ale nikdy nezapomněla na své rodné město a rodinu, která zůstala v Mariánských Lázních. Karen a její bratr John nyní dorazili do Mariánských Lázní symbolicky za svou rodinu, aby spolu s dalšími příbuznými uctili její památku.

Je důležité, aby si i mladší generace historii připomínaly, upozorňuje vnučka

Na setkání se sešlo celkem 17 potomků Irmy a Julia Freudenbergových z Londýna a Coventry. Karen Goodmanová uvedla, že považuje za klíčové, aby si i mladší generace připomínaly historii a nezapomněly na pohnuté osudy svých předků.

„Vnímám to jako velmi výjimečnou věc. Máme tipy na další místa a příběhy židovských rodin, které v Mariánských Lázních žily. Podpoříme to, aby tady další kameny zmizelých byly,“ uvedla Zuzana Rejchová z Paměti národa. 

Stolpersteine jsou v Karlovarském kraji instalovány také v dalších městech, jako je Chodov, Ostrov, Sokolov nebo Bečov nad Teplou, a i zde připomínají osudy bývalých židovských obyvatel, kteří se stali oběťmi nacistického režimu.

autoři: Zdeněk Trnka , nkr
Spustit audio

Související