Železná hůrka na Chebsku patří mezi unikátní přírodní lokality. Od letoška je pod přísnější ochranou

Železná hůrka
Železná hůrka

Železná hůrka nedaleko vodní nádrže Jesenice na Chebsku je nejmladší českou sopkou. Geologové odhadují její stáří přibližně na 500 tisíc let.

Někdejší kráter sopky leží prakticky v těsné blízkosti česko-německé státní hranice. Od letošního roku se na lokalitu vztahují přísnější pravidla ochrany přírody. K zajímavému místu se turisté dostanou po nedávno obnovené staré úvozové cestě.

„Území je chráněno od roku 1961, ale bylo to vyhlášeno na pozemky, které už neexistují. Bylo to v uzavřeném pohraničním prostoru, takže vlastnické poměry se zde změnily a my se snažili, aby to bylo aktuální. Od 1. ledna je národní přírodní památka Železná hůrka na pozemcích v držení státu,“ informovala Jana Rolková z Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

Podle geologů vyhasla tato nejmladší sopka před třemi až pěti sty tisíci lety. Jako první se o Železnou hůrku zajímal německý básník a vášnivý geolog Johann Wolfgang Goethe. Sopku rozpoznal už v roce 1823. Lidé sem ale v té době chodili těžit strusku, kterou používali na zpevnění cest a další stavby.

Až do roku 1989 nebylo pro turisty nemožné se k ní dostat. V současné době je Železná hůrka naštěstí volně přístupná. A každého, kdo se k ní vydá, čeká nevšední podívaná. „Lidé sem mohou dojít i dojet na kole, podívat se po horní partii. Je špatné, když nám odnášejí tu strusku, protože to je to, co zde chráníme. Pak samozřejmě nerušit v hnízdění ptactvo, netrhat květiny,“ upozorňuje Jana Rolková.