Zámek Humprecht je postaven ve stylu raného baroka. Hrabě chtěl tímto dílem potěšit zejména svoji manželku
Na okraji města Sobotka na Jičínsku na první pohled zaujme stavba, která se svou nezaměnitelnou architektonickou koncepcí výrazně liší od ostatních šlechtických sídel. Elipsovitý tvar půdorysu je zcela ojedinělý.
Zámek Humprecht je postaven ve stylu raného baroka s prvky pozdní renesance a manýrismu je dílem významného pražského architekta italského původu Carla Luraga.
Byl postaven v 60. letech 17. století a sloužil jako letní a lovecké sídlo pro hraběte Humprechta Jana Černína z Chudenic, kterému se nechtělo pobývat na studeném hradu Kost.
Hrabě, příslušník bohaté pobělohorské šlechty, který se stal i císařským velvyslancem v Benátkách, chtěl tímto dílem potěšit především svou manželku Dianu. Měl jí připomínat letohrádky v její rodné Itálii.
Při prohlídce zámku zaujme návštěvníky hlavně hodovní síň se stěnami zdobenými freskami a výjevy z Černínova života. Ze zámeckého ochozu je krásný výhled na město Sobotka a na Český ráj. Od roku 2008 je zámek Humprecht národní kulturní památkou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.