Záchranáři budou zasahovat na obou stranách hranice

23. červen 2015

Zdravotničtí záchranáři Karlovarského, Ústeckého a Libereckého kraje budou moci ve spolupráci se svými saskými kolegy zasahovat podle potřeby i na německé straně společného příhraničí. Stejně tak Sasové budou moci vyjet na českou stranu, pokud čeští záchranáři budou soustředit síly v jiné oblasti.

Domluvili se na tom zástupci zmíněných krajů s představiteli saského ministerstva vnitra. Je to aktuální zejména v období, kdy se rozvíjí cestovní ruch v Krušných horách, otevřely se nové skiareály, které se plní nejen českými, ale také německými lyžaři a turisty. To také znamená větší četnost výjezdů záchranky.

„Jde o první přeshraniční spolupráci tohoto druhu, proto jsem rád, že je u toho právě náš kraj, jenž finišuje na přípravě podpisu společného dokumentu. Ten potvrdí spolupráci zdravotnických záchranářů na naší a saské straně,“ uvedl náměstek hejtmana Jakub Pánik.

Dokument by měl být schválen do konce září, během října se pak plánuje oficiální podpis všech zúčastněných stran. „Byli bychom rádi, aby byla společná dohoda platná už před zahájením příští zimní sezóny,“ upřesnil náměstek.

Dohoda bude platit výhradně pro případ, kdy čeští nebo němečtí zdravotničtí záchranáři skutečně nebudou mít v době zásahu možnost vyjet k člověku v ohrožení života, protože budou v téže době zasahovat jinde.

„O tom, zda má k nahlášenému případu vyjet česká či saská záchranka, budou společně rozhodovat operační střediska, která posoudí, zda se někdo jen nesnaží testovat například dojezdovou dobu přeshraniční posádky. Spolupráce se bude týkat příhraničí zhruba ve vzdálenosti do pěti kilometrů vzdušnou čarou od hranic,“ dodal Pánik.

Po patnácti měsících od podpisu smlouvy se znovu sejde pracovní skupina z obou zemí a posoudí fungování systému. Zároveň by měla být podepsána obdobná spolupráce Karlovarského, Plzeňského a Jihočeského kraje s Bavorskem.

Postupně se uskuteční další společné projekty s Rakouskem, Polskem či Slovenskem.

autor: Směna ČRo Plzeň
Spustit audio