Výuka první pomoci skrze virtuální realitu se v Plzni stala skutečností
Naučit se základy první pomoci se dá i hravě. Stačí si nasadit speciální brýle a dostat se do virtuálního prostředí k simulované krizové situaci. Pak už vás vede virtuální instruktor.
Jen jedno procento populace umí podle odborníků poskytnout první pomoc a zachránit tak lidský život. Plzeňská společnost VR Training se proto rozhodla vyvinout program, který pomůže lidi školit v první pomoci prostřednictvím virtuální reality a umělé inteligence. Pod vedením virtuálního instruktora si uživatel může vyzkoušet první pomoc na simulované nehodě. Systém pak vyhodnocuje jeho reakce a modifikuje výukový postup jeho dovednostem.
Ředitel VR Training Marek Bárdy oslovil s ideou projektu před několika měsíci ředitele plzeňské fakultní nemocnice Václava Šimánka. „Z toho nápadu jsem měl velkou radost. Při neodkladné resuscitaci jde o překlenutí několika minut mezi kolapsem a příjezdem záchranné služby, a pokud lidé budou schopni ji poskytnout, mohou zachránit život. A vzhledem k tomu, že jsme svědky kolapsů čím dál častěji, je tato záležitost opravdu aktuální,“ říká Václav Šimánek.
Fakultní nemocnice zastřešila zdravotní část vývoje programu a na projektu se podílel také Český červený kříž. Virtuální trénink plánuje využít město Plzeň. Chce zakoupit software ideálně do všech základních škol a také zřídit výukové místo pro veřejnost.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Putin nám bezpečnostní záruky nedá. Potřebujeme partnery, prohlásil Zelenskyj při návštěvě Prahy
-
Soltész: Fico je dědicem komunistické strany. Jeho sen bylo být prvním generálním tajemníkem ÚV KSČ
-
Trump chce z Alcatrazu znovu věznici. Návrh naráží na zákony, památkáře i miliardové náklady
-
Osvětim jsem přežila díky náhodě jako jediná z rodiny, vzpomíná 95letá Eva Pokorná