Vojenský újezd Hradiště slouží už 70 let. Vojáci zde nacvičovali i nasazení v Afghánistánu

Největší audioportál na českém internetu

Vojenský újezd, Doupovské Hradiště (ilustrační foto) | Foto: Zdeněk Trnka, Český rozhlas

Vojenský újezd Hradiště na Karlovarsku si 1. února připomíná 70leté výročí založení. Oslavy tam ale neplánují. Největší vojenský prostor je pro veřejnost uzavřený. Slouží především pro výcvik armády a dalších bezpečnostních sborů.

Vojenský újezd Hradiště je s rozlohou 28 tisíc hektarů největším výcvikovým prostorem Armády České republiky. Újezd, známý také pod názvem Doupov, byl do konce roku 2015 ještě o zhruba 5 tisíc hektarů větší, jeho rozlohu zmenšil zákon přijatý v roce 2015. Norma tehdy také měnila hranice dalších újezdů (Boletice, Březina a Libavá) a navíc zcela zrušila Vojenský újezd Brdy.

Újezd leží v oblasti civilizací téměř nedotčených vulkanických Doupovských hor. Z větší části vznikl na území tehdejšího okresu Kadaň, na katastru zaniklých obcí Tureč, Radošov, Žďár a Doupov. Už v roce 1960 byla celá plocha prostoru převedena pod Karlovy Vary.

V současné době zabírá území na severovýchodě Karlovarského kraje. Když se v roce 2015 újezd zmenšoval, vznikly v oddělených částech dvě nové obce - Doupovské Hradiště s místními částmi Lučiny, Dolní Lomnice, Svatobor, Činov, a Bražec s místní částí Javorná a Dolní Valov. Některé menší sídelní útvary a samoty byly přičleněny ke katastrálně sousedícím okolním obcím.

Bohatá historie i přírodní bohatství

Do vzniku vojenského prostoru bylo v oblasti Doupovských hor 65 obcí a osad. V roce 1921 žilo jen v Doupově 1605 obyvatel, až na výjimky pouze německé národnosti. V té době to bylo město se dvěma kostely, zámkem, klášterem, okresním soudem, gymnáziem, pivovarem, třemi hotely a vlastivědným muzeem. Po záboru Sudet v roce 1938 opustili území zbývající čeští obyvatelé a po roce 1945 byli odsunuti i Němci.

Poté už oblast dosídlena nebyla a následovala destrukce opuštěných sídel i kulturních památek. Dochovaným svědkem dávných časů je například pseudogotická hrobka rodu Zedwitzů, kterému doupovské panství patřilo až do roku 1945, nebo zřícenina kostela Nanebevzetí Panny Marie v částečně zaniklé obci Svatobor, která je nyní už mimo území újezdu.

Lokalita Doupovských hor je zajímavá nejen vulkanickým původem a zachovaným původním rázem krajiny, ale i výskytem minerálních pramenů a vzácných druhů flóry a fauny. Domoviště tu má například přísně chráněný pták strnad luční nebo vzácný chřástal polní. Nachází se zde na 150 ptačích druhů.

Cvičí zde nejrůznější jednotky

V současnosti je prostor Hradiště využíván k polnímu výcviku jednotek a útvarů Armády ČR, výcviku protiletadlových jednotek krátkého dosahu české armády i NATO, cvičí zde i jednotky připravující se na mírové mise, aktivní zálohy, záchranné prapory, složky integrovaného záchranného systému nebo speciální jednotky Policie ČR. Čeští vojáci zde například nacvičovali nasazení v Afghánistánu včetně použití obrněných transportérů Pandur.

Letos se tam uskuteční téměř 300 cvičení. Státní správu na území újezdu podle zákona o zajišťování obrany vykonává Újezdní úřad. Úřad je současně vojenským orgánem, který plní úkoly při zajišťování obrany státu, a je podřízen ministerstvu obrany.

autoři: Michal Švarc , nkr | zdroje: ČTK , Český rozhlas

Související