Většina škol v Karlovarském kraji se připojila ke stávce

27. listopad 2023 08:55

Většina mateřských, základních i středních škol se v pondělí v Karlovarském připojila k ohlášené stávce ve školství. Některé z nich omezily výuku, většina ale zůstala zavřená.

Školám vadí snižování objemu peněz, které by měly jít do školství. Například na základní škole Křižíkova v Sokolově se obávají toho, že snížením peněz na nepedagogické pracovníky, zejména na asistenty, jich ubyde, což by mohlo způsobit snížení kvality výuky. V sokolovské základní škole se ke stávce rozhodlo přidat všech 65 zaměstnanců. Ředitel tak rozhodl o úplném zrušení výuky. Vedení školy včas informovalo všechny žáky i rodiče, před školou dnes z nich nikdo nestál.

Ke stávce se přidali také učitelé, kteří chtěli tímto podpořit nepedagogické pracovníky, kterých se úsporná opatření ministerstva školství dotknou nejvíce. „Nepedagogičtí pracovníci, ať už jsou to uklízečky nebo kuchařky, pracují téměř za minimální mzdu. Není tajemstvím, že většina uklízeček pracuje za 18.780 korun hrubého, a pokud se jim má ještě z tohoto základu, ke kterému nemají osobní ohodnocení, možná jednou za šest měsíců nějaká odměna, ubírat, tak to byl náš hlavní argument ke stávce,“ řekl ředitel Vladimír Vlček Vlček.

Školy se obávají, že budou muset hledat jiné zdroje

Škola se tak obává, že na asistenty i další nepedagogické pracovníky bude muset v příštím roce hledat jiný zdroj financování, zejména ze strany zřizovatele, tedy města, což vzhledem k napjatému městskému rozpočtu nebude jednoduché. Jinak jejich počet budou muset zredukovat, což by mohlo způsobit snížení kvality výuky. „Nevíme, co čekat. Nejvíce nám vadí ze strany ministerstva neinformovanost,“ uvedl ředitel.

V Karlovarském kraji se ke stávce připojila také většina ze dvou desítek středních škol. Jednou ze stávkujících škol je také chebské gymnázium. Výuka je tam omezená jen částečně. Ke stávce se nepřipojili všichni zaměstnanci, jedním z nich je například učitel a bývalý chebský starosta Antonín Jalovec (VPM). „Čím dál více mám pocit, že odborářům ani tak nejde o nepedagogy, ani o úroveň školství. Prezentují stávku jako referendum o úsporném balíčku a současné vládě. A to já podporovat nehodlám,“ sdělil na facebooku Jalovec.

autor: nkr | zdroj: ČTK
Spustit audio