Vánoční ozdoby ze skleněných perliček z Poniklé jsou na seznamu UNESCO
V loňském roce se na seznam světového kulturního dědictví UNESCO dostal další český unikát: ruční výroba vánočních ozdob ze skleněných perlí. Ta má od 19. století tradici v Podkrkonoší, především v obci Poniklá.
Původně se v Poniklé z perliček dělala bižuterie, ale když se v 19. století rozvinula móda zdobení vánočního stromečku, začali chudí skláři navlékat perličky na drátky a tvořit z nich miniaturní napodobeniny věcí, které měli kolem sebe. Vznikaly tak perličkové košíčky, vějířky, konvičky, kočárky nebo pavoučci a samozřejmě andělé a hvězdičky.
Celá výroba – foukání perlí do formy, stříbření, barvení, řezání i montáž – probíhá dodnes ručně a je organizována faktorským způsobem.
V Poniklé v Podkrkonoší ji udržují manželé Marek a Barbora Kulhaví. Nasajte kouzlo výroby foukaných sklených vánočních ozdob v reportáži.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://vary.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://vary.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.