Václav Žmolík: Natáčení mi odhalilo, jak jsou vinaři neskutečně pracovití lidé

9. září 2022

S pořadem Po Česku natočil už přes tisíc reportáží a je také nadšený vinař. „V těch krajinách víno piju, jak bych jinak věděl, že je dobré?“ ptá se s úsměvem.

Moderátor Václav Žmolík se tentokrát octil v roli hosta v pořadu Alex a host. S rozhlasem je spojený už dlouhá léta, na Dvojce moderuje pořady Po Česku, Jak se vám tu žije a Nedělní Dobré ráno, na Českém rozhlase Pohoda uvádí Kolotoč. Mnoho let se objevoval také na televizních obrazovkách. „Beru jako velký dar, že můžu dělat to, co mě baví a že mě to živí.“

S pořadem Po Česku natočil nespočet reportáží z různých míst České republiky a zdálo by se, že místa, kde už byl, jsou vyčerpaná. „Po Česku už opravdu asi překročilo tisícovku dílů. Vysílám z míst, která jsem navštívil a která znám. Naše země je nesmírně bohatá na památky a přírodní zajímavosti a ještě jsem zdaleka všude nebyl. Česko se neustále mění, takže i když tam přijedu po letech zpět, tak tam vždycky objevím něco nového. Je důvod se vracet,“ usmívá se spokojeně.

Výletník a vinař

Je obklopen příjemnými tématy, a to byl od počátku jeho záměr. Pozitivní žurnalistiky je zvlášť v poslední době málo. „Nejhorší pro mě bylo, když jsem v ČT čtyři roky uváděl Arénu, což byly politické diskuse. To bylo období, které pro mě nebylo šťastné. Já to dělám proto, že mě to nabíjí, ale z Arény jsem chodil vyčerpaný. Na druhou stranu jsem tam poznal i několik politiků, kterých si dodnes vážím.“

Pro Českou televizi natáčel i pořad Krajinou vína, kdy putoval po českých a moravských vinařstvích. „Naše vinařství se za posledních 30 let tak rozvinulo, že kdyby se tak proměnila všechna odvětví, tak jsme v ráji. Ale to, co mi možná natáčení odhalilo, byla skutečnost, jací jsou vinaři – skvělí a pracovití lidé. Vyrábět víno, když na konci nevíte, jak vám to vyjde, to je alchymie. Obdivuju je. Dělají fortelnou práci a vylepšují nám život.“

O víně vydal dvě knihy, ale za znalce se nepovažuje. „Už vím, co mi chutná a umím o tom i něco říct. Jedna z knih se jmenuje Krajinou vína, tak v těch krajinách víno piju, jak bych jinak věděl, že je dobré?“ ptá se s úsměvem. „Putovat na různá místa mám rád, ale vlastně jezdím hlavně lidmi, mě moc baví lidi.“

Každý moderátorský úkon je jiný

Baví ho ale také historie. Nedávno moderoval výročí okupace v roce 1968 nebo výročí 2. světové války. Pravidelně moderuje pietní akty, které se konají před Českým rozhlasem. „Beru to jako velkou čest a předpokládám, že tady není prostor, abych exhiboval. Každý moderátorský úkon vyžaduje něco jiného. Moderovat například ve Španělském sále je jiné, než moderovat pouť.“

Říká se, že historie se opakuje. „Ano, měli bychom se poučovat, ale sama historie nás poučuje, že lidský rod toho není moc schopen. Ale neplatí to stoprocentně, pochopitelně. Spoustu věcí si uvědomujeme.“

Pořádá také hudební festival Hudba z ráje v Českém ráji, čí to byl nápad a čím ho uchvátil Český ráj? Blízkou přítelkyní jeho rodiny byla noblesní herečka Zdenka Procházková, jak na ni vzpomíná? A víte, že se stal cvičitelem Pilates? Poslechněte si v záznamu pořadu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.